Начало » Новини » Страната
29.04.2022 г.

Процедурата за географските означения е път към сдружаване на фермерите

Евродепутатът Иво Христов
Процедурата за географските означения е път към сдружаване на фермерите

Снимка: Европейски парламент

Светът се глобализира, но хората търсят все повече качеството и традиционните продукти. На фона нарастващото търсене на селскостопански продукти и храни все по-разпознаваеми стават стоките със специфични характеристики като напримет тези, свързани с географския им произход. Това съобщи на форум във Варна евродепутатът Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D) и заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI).

Международната конференция беше на тема „Местно развитие и трансгранично сътрудничество за промотиране на традиционни селскостопански продукти и храни“ (LOC FOOD). На нея бяха обсъдени традициите на черноморските страни в производството на селскостопански продукти и храни и потенциала за местно развитие.

Фокусът на конференцията е върху придобиващите все по-широка популярност напоследък географски означения за произход – географски указания, наименования за произход, храни с традиционно-специфичен характер.

Системата за географски означения има за цел да позволи на потребителите да правят по-информиран избор при покупка и да им помогне, посредством етикетиране и реклама, правилно да идентифицират продуктите на пазара. В тази връзка Иво Христов обясни, че „процедурата по защита на продукти създава условия производителите да се обединят и да работят заедно за това техният продукт да достига до ценителите му. Спазвайки спецификацията на продукта, се гарантира неговата автентичност и неподправеност и, разбира се, устойчивостта на производството му. „Целият процес по защита отнема време, но през него се засилва сътрудничеството и съвместната работа на местни производители. Това е основно предимство на схемите – засилват регионалното сдружаване и социалния капитал по места. Повече съвместна работа помага на производителите да се сближат, включително да съгласуват и интегрират някои производствени процеси, което може да оптимизира разходите им“, заяви в обръщението си българският евродепутат.

19 държави в ЕС ще преработват стратегическите си планове

Иво Христов каза още, че прилагането на схемите за географски означения за хранителните продукти възнаграждава по справедлив начин производителите за техните усилия да произвеждат разнообразен асортимент от качествени продукти.„В същото време, това може да е от полза и за макроикономиката на специфични региони като планинските. В тях секторът на земеделието представлява значителна част от икономиката, а производствените разходи са високи“, смята той.

Най-очевидна е ползата от географски означения на пазара, защото тези продукти най-често се продават на цена, в някои случаи и в пъти над цената за сродни продукт от същия клас. Това е естествен процес, съпътстващ защитата и даването на видимост на съответния продукт.

„Добавената стойност на географските означения се основава на доверието на потребителите“, смята евродепутатът. „Системата за географски означения разчита в значителна степен на самоконтрол, надлежна проверка и индивидуална отговорност от производителите. Една от най-важните характеристики на продуктите с географските означения е, че те са гаранция за постоянство в качеството. Контролът за защитените продукти се прави ежегодно и гарантира, че продуктът поддържа неизменни характеристики. Това е гаранция в полза на потребителя, но постоянството в качеството е предимство и за производителя, защото откроява продукта му сред масата от продукти с променливо качество.“

Евродепутатът посочи още, че с цел да се подобрят процедурите по регистрация, идните две години се очаква да бъдат хармонизирани процедурни правила за географските означения на вина, спиртни напитки и селскостопански продукти в единен правен инструмент. „Това ще засили още повече тяхната разпознаваемост и ще подобри пазарната им реализация“, категоричен е той. „Насочих вниманието към продуктите, защитени по тези схеми, в становища на Комисията – както по въпроси, свързани с развитието на устойчивия туризъм, така и по доклади, свързани с конкурентоспособността на ЕС. Бях докладчик на своята политическа група по споразумението на ЕС с Китай за географски означения. В допълнение, по мое предложение бе приета препоръка по споразумението с Индия да бъдат включени възможно най-много европейски продукти, за да се подобри видимостта им на този многолюден пазар“, припомни евродепутатът.

Процедурата за географските означения е път към сдружаване на фермерите
7703
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
На всеки граничен пункт ще се извършва дезинфекция
Ограничаваме вноса на месо и животни от германска провинция заради шапа
Германия обяви възможно второ огнище на шап в страната
БАБХ призовава животновъдите да внимават за шап по животните
Предишното огнище на болестта в Европа е у нас през 2011 година
Германия потвърди първи случай на шап от 37 години до границата с Полша
За безстопанствен добитък ще бъдат проверени и останалите 8 общини в региона
Откриха десетки нерегистрирани животни в обекти и пасища край Кюстендил
БАБХ с инициатива за справяне с безконтролно пуснатите селскостопански животни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини