При излизане от Европейския съюз (ЕС) без споразумение Великобритания ще отмени 80-90% от всички търговски мита върху внасяните оттам стоки,съобщи британската телевизия Sky News, като се позова на източници от правителството на страната.
Очаква се информация за това да бъде обявена официално, ако британският премиер Тереза Мей не успее да получи подкрепата на парламента на страната при повторното гласуване на проекта за условията за напускане на ЕС. Вотът ще се проведе през следващата седмица.
По данни на телевизията британското правителство все пак възнамерява да запази между 10% и 20% от митата върху вноса, за да защити британските производители на автомобили, говеждо и овче месо, млечни продукти и текстилни стоки.
Износ на месо от Великобритания!
Излизането на Великобритания от ЕС според приетия в страната закон трябва да стане на 29 март тази година, като периодът до края на 2020 г. е определян като „преходен” Ако не бъде постигнато споразумение за условията за напускане, вероятността то да стане без сделка е доста голяма. В такъв случай членството на Великобритания в Митническия съюз на ЕС и в общия европейски празар ще бъде прекратено и британските стоки, продавани в общността, ще бъдат облагани с мита.
В краткосрочна перспектива напускането на ЕС без сделка се очаква да затрудни транспортните връзки между Великобритания и континента и да доведе до дефицит на някои стоки.
Колкото до дъргосрочния аспект, британското правителство публикува доклад „Последиците за бизнеса и търговията при излизане от ЕС на 29 март 2019 г. без сделка”. В документа се изтъква, че през следващите 15 години икономиката на страната ще бъде с между 6,3% и 9% по-слаба в сравнение с варианта на напускане на ЕС със споразумение.
Очаква се най-голямата икономическа тежест бъде поета от Североизточна Англия, чиято икономика ще понесе загуби от 10,1% спрямо благоприятния вариант, следвана от Северна Ирландия (9,1%), Уелс (8,1%) и Шотландия (8%).
Според изчисленията на правителството само митата, които ще трябва да плащат британските износители за ЕС, ще достигат 13 млрд. паунда годишно. Доставките на селскостопански продукти и храни през пролива Ла Манш, от които 30% пристигат от ЕС, ще бъдат неизбежно забавяни за оформяне на фирмалностите. Това няма да доведе до недостиг на стоки във Великобритания, но средно 1 от 10 хранителни продукта ще зависи пряко от забавянето. Очаква се цените на хранителните стоки, най-вече на пресните плодове и зеленчуци, да се повишат.
Освен това от правителството отчитат, че към февруари тази година много от компаниите в хранителния бранш не са готови за варианта, при който Великобритания напуска ЕС без сделка. За сметка на това управляващите са убедени, че 75-85% от важните правителствени проекти в подготовката за напускане на общността се разработват и ще бъдат приключени до 29 март.