С последните промени в Наредба 11 за условията и реда за признаване на организациите на производителите на плодове и зеленчуци и за одобряване на оперативните им програми министерството на земеделието за първи път е постигнало напредък, включвайки в този документ и оранжерийните производители на плодове. До миналата година те бяха изключени, което поставяше в неравноправно положение немалко колеги, които се занимават с този бизнес, посочи за Синор.БГ Чавдар Маринов, председател на Българската асоциация на организациите на оранжерийните производители на плодове и зеленчуци.
Днес асоциацията ще проведе своето годишно общо събрание, на което подробно ще бъдат разисквани поредните поправки, представени с проекта, по който фермерите могат да дават становища и предложения до края на март.
Проблемът е, че с новите промени администрацията отново е на път да всее хаос в нормативната уредба, въвеждайки изисквания, които нямат нищо общо с европейското законодателство, посочи Маринов. И даде за пример текста от наредбата, при който на групите и на организациите се забранява да теглят банкови заеми за изпълнение на инвестиционните си намерения. Мотивите на чиновниците били, че подобни заеми може да се теглят само за покриване на лихви и то при възникване на кризисни ситуации, като тези инструкции са дадени след поставени въпроси към Европейската комисия.
„Никоя практика в ЕС не поставя забрана за ползване на банкови заеми и според нас е било необходимо администрацията повторно да изясни тази клауза в наредбата, депозирайки питане до Брюксел“, посочи Маринов. Той добави, че, ако има забрана за банкови заеми, то защо в същата наредба администрацията е допуснала при предоставяне на авансови плащания да се иска 110% банкова гаранция от сдруженията. „За нас гаранцията е вид банков заем, затова е странно да се забравяна кредитирането, а да се допускат банковите гаранции“, мотивира се бизнесменът.
На днешното общо събрание групите и организациите на производителите на оранжерийна продукция ще обсъдят и други поправки в наредбата, така че да представят своите предложения в министерството на земеделието. Синор.БГ ще продължи да следи темата.