С промени в Закона за лова и опазването на дивеча министерството на земеделието предлага улеснения, отнасящи се до процедурата за подаване на оферти и тяхното разглеждане при сключване на договори за съвместно извършване на дейности между държавните горски и държавните ловни стопанства. Отпадат и някои административни ограничения при издаването на ловни билети на чужденци, постоянно пребиваващи в страната. Проектът за промени е качен за обсъждане на страницата на министерството на земеделието и по него се приемат предложения до 10 март 2019 г.
Според закона за лова държавните предприятия сключват с юридически лица договори за съвместно извършване на дейностите по опазването и възпроизводството на дивеча в страната, като това става на територията на държавните ловни стопанства. Според действащите разпоредби посочените договори се сключват от държавните ловни стопанства, а офертите за участие в конкурсната процедура се подават в Изпълнителна агенция по горите.
С промените е решено тези договори за съвместно извършване на дейностите по чл. 9, ал. 9, т. 1-6 с юридически лица ще се сключват от държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите и офертите за участие в конкурса се подават пак в съответното държавно предприятие.
С оглед ограничаване на административната тежест кандидатът за сключване на договор ще удостоверява, че отговаря на изискванията на чл. 9, ал. 19 от ЗЛОД чрез представяне на декларация за наличие на две обстоятелствата - че не е лишен от право да упражнява търговска дейност, както и наличие на обстоятелствата по чл. 9, ал. 15, т. 6 от закона. Останалите обстоятелства ще се удостоверяват по служебен път. В този смисъл е промяната в чл. 9, ал 2 от правилника.
На второ място в закона за лова се предвижда постъпилите оферти за участие в конкурса да се разглеждат от комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието, храните и горите или на оправомощено от него длъжностно лице. Според действащата разпоредба офертите се разглеждат от Изпълнителната агенция по горите от комисия, назначена със заповед на изпълнителния директор.
Новите клаузи сочат, че офертите ще се разглеждат в съответното държавно предприятие от комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието, храните и горите или на оправомощено от него длъжностно лице, след изтичане на срока за представянето им. В тази връзка се изменя и разпоредбата на чл. 9б, ал. 6, като се предвижда, че членовете на комисията представят декларации, че не са „свързани лица“ с кандидат в конкурсната процедура, не са участвали в подготовката на конкурса и ще пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка с работата си в комисията на органа издал акта за определяне на състава й, тъй като според действащия текст, декларациите се представят на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.
С проекта на постановление отпада изискването при издаване на билети за лов на чужденци, дългосрочно пребиваващи в Република България да се представят писмена молба, документ за самоличност, както и документ за придобито право на лов в страната или документ за право на лов, издаден от страната, чиито граждани или поданици са те. Изискването за представяне на писмена молба не е предвидено в ЗЛОД, поради което проектът предвижда да отпадне.
Предложената промяна е свързана с изпълнение на мерките за опростяване и привеждане на услугите за бизнеса в съответствие със Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, съгласно Приложение № 1 към Решение № 704 от 5 октомври 2018 г. на Министерския съвет за приемане на мерки за трансформация на модела на административно обслужване.
С оглед влизане в сила и прилагане на Общия регламент за защита на личните данни, достатъчно е да се представи документ за самоличност единствено за сверяване на данните. По отношение на изискването за представяне на документа за придобито право на лов на чужденци, мотивът за отпадането е, че цялата информация относно чужденците, придобили право на лов, се съхранява в Изпълнителна агенция по горите.