След като България не прие навреме промени в законодателството си за продуктите с географски означения, които да въведат европейските норми по патентоване на тези марки, на страната ни ще бъдат наложени санкции. Преди дни от Европейската комисия (ЕК) съобщиха, че започват производство за установяване на нарушение срещу България в областта на това законодателство.
Само да припомним, че от 2008 г. досега България поддържа национален регистър на географските означения за селскостопански продукти и храни, което противоречи на европейските регламенти. Очевидно родните законотворци са допуснали груба грешка със Закона за марките и географските означения, приет на 1 септември 1999 г., като не са въвели евроизискванията, според която при защитата на интелектуалната собственост правната уредба на ЕС предвижда единна и изчерпателна система на закрила на географските означения, попадащи в нейното приложно поле. Това означава, че държавите-членки не могат да водят свой регистър извън този на Европейския съюз.
Комисията смята, че националната закрила на географските означения не е съвместима с правото на ЕС, затова България е трябвало да сложи край на своята национална система за регистрация от датата на присъединяване към ЕС през 2007 г. и е можела да защитава съществуващите национални географски означения само за срок от 12 месеца след датата на присъединяване.
Еврокомисията е изпратила предупредително писмо до българските органи през януари 2018 г. и потеже през този ограничен период не е подадено заявление на ниво ЕС, ЕК започва производството за установяване на нарушение. България разполага с два месеца до 24 март 2019 г., за да отговори на доводите, изложени от Комисията. В противен случай Комисията може да реши да сезира Съда на ЕС.
С ежемесечния пакет от решения във връзка с нарушения от страна на държавите членки Европейската комисия („Комисията“) предприема правни действия срещу държавите членки, които не изпълняват своите задължения, произтичащи от правото на ЕС. Тези решения обхващат различни сектори и области на политиката на ЕС и имат за цел да осигурят правилното прилагане на правото на ЕС в интерес на гражданите и предприятията.