Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.01.2019 г.

Някои правила за отглеждане на качествен разсад

Важно за фермера
Някои правила за отглеждане на качествен разсад

sinor

Една от основните практики в градинарството е отглеждане на качествен разсад. За да бъдат здрави и силни младите растения, е необходимо да им се създадат благоприятни условия за развитие. Сеитбата се извършва в зависимост от сроковете, съобразени с продължителността  на разсадния период и климатичните особености на дадения район, които ще определят най-благоприятния период за изнасяне на постоянно място.

За отглеждането на качествен разсад е важно да се спазват някои основни правила, както и да се познават особеностите на различните земеделски култури. Разсадът се отглежда в парници, оранжериии, или други култивационни съоръжения, а може и на открито.

1. Не е необходимо да се прилагат всички агротехнически мерки по подготовка на семената за посев. Достатъчно е едно затопляне. Прибягва се към накисване, рътене, затопляне и обработка със стимулатори само тогава, когато семената са стари, некачествени и с ниска кълняемост. Уважаващите себе си компании предлагат семена, които са готови за посев.

2. Почвата за отглеждане на разсади е съвсем различна от тази, от която се нуждаят възрастните растения. За всяка култура тя трябва да се подготвя индивидуално. Най-опасна болест по разсадите е сеченето. Болестта е характерна за младите растения и най-критични са фазите от поникване до образуване на дървесина в стъблата. Причинява се от някои почвообитаващи патогенни гъби, които са силно разпространени в почви с високо съдържание на органични вещества, каквито са тези, в които се отглеждат разсади. Най-важна профилактична мярка е обеззаразяване на почвата и семената.

3. Най-добре е семената да се сеят в отделни контейнери, които могат да бъдат стиропорни или пластмасови терини (цели или с отделни гнезда), торфени таблетки или директно на лехи в оранжериите. Когато растенията укрепнат, станат по-здрави и дадат първите истински листа, тогава се пикират в по-големи контейнери. За растенията, които не понасят пикиране (краставици, патладжан и др.), засяването в отделни гнезда е задължително.

4. Разсадът трябва да се предпази от издължаване. За тази цел трябва да се понижат температурите, както и да се проветряват по-често.

5. Растенията се нуждаят най-малко от 12 часа дневна светлина. За целта е необходимо да се осигури допълнително осветление, което да се включва сутрин и вечер. Може да се подобри осветлението с помощта на огледала или фолио.

6. Разсадът не понася както излишък от влага, така и засушаване. Младите растения имат малки запаси от влага и могат лесно да загинат. Излишъкът от влага предизвиква кореново гниене и сечене.

7. Разсадът се нуждае от подхранване. Подхранването с макро- и микроелементи се прави в съответствие с инструкциите на избрания препарат. Излишъкът от хранителни вещества може да доведе до издължаване, а също и до загуба на растения, защото младите разсади са много чувствителни не само към недостига, но и към излишъците.

8. Не бива да се прекалява със задържането на разсада в посевните контейнери. Те трябва да се пикират при появата на едно или две истински листа, като се отделят слабите растения и се пресаждат само силните.

9. Разсадът изисква свеж въздух. Честото проветряване ще предотврати появата на много болести, а също така ще защити растенията от прорастване.

10. Необходимо е да се съблюдават сроковете за засяване, като те са съобразени с времето за изнасяне на открито или в култивационни съоръжения. Растенията трябва да бъдат компактни, силни и с достатъчно количество листа. Едрият разсад боледува и по-трудно преживява преместването, но и твърде малкият бързо губи влага и може да загине.

Някои правила за отглеждане на качествен разсад
37711
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Важно за овощарите!
Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Подготовка на почвата
Избор на място за засаждане на доматите и подходящо подхранване
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини