Международен екип от учени към университета във финландската столица Хелзинки разработиха първата ваксина срещу заболяването „американски гнилец по пчелите”, която насекомите ще поемат с храната си, съобщи „Блуумбърг”. Американският гнилец е разпространен в целия свят и е в състояние да унищожи цели кошери, а спорите му остават жизнеспособни в продължение на над 50 години. Ваксината ще бъде приемана чрез захарта, която се поставя за 7 до 10 дни в кошера за царицата. С поглъщането на малко количество от патогенните бактерии тя ще заложи реакция на имунната система в потомството си, ваксинирайки по този начин цялото семейство.
Разработилите новата ваксина смятат, че в бъзеще тя може да се използва за борба с други бактериални инфекции и дори срещу гъбични заболявания.
„В момента може да сме достигнали повратната точка дори без да го осъзнаваме. От толкова отдавна приемаме услугите на опрашващите насекоми за даденост, но те вече чезнат”, заяви Далял Фрейтак, водещ учен в разработвания проект.
Броят на медоносните пчели, умиращи всяка година вследствие на използването на пестициди, унищожени местообитания, лошо хранене и климатичните промени, нараства всяка година, а това вещае катастрофални последици за селското стопанство и биоразнообразието. Сега обаче учените се надяват да спасят поне малка част от тях.
На изобретателите предстои още много работа, преди ваксината да стигне до търговската мрежа. Те трябва да се уверят, че тя е безопасна за околната среда, за самите пчели и най-вече за хората, които консумират произведения мед. Години ще отнеме само преодоляването на бюрократичните изисквания. Прекалено рано е и за оценка каква част от пчеларите ще са склонни да закупят продукта, изтъква Фрейтак.