С поправки към Наредба 10 за максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции и продукти във фуражите, която е в сила от 2009 г., министерството на земеделието въвежда изменения, свързани с одобрен през 2017 г. европейски регламент, променящ допустимите концентрации на някои от вредните съставки. Самият регламент одобрява корекции в Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на ЕС по отношение на максимално допустимите граници за олово, живак, меламин и декохинат (ОВ, L 319/6 от 05.12.2017 г.).
Европейският орган по безопасност на храните е приел научно становище, свързано с безопасността и ефективността на медния оксид като фуражна добавка за всички видове животни. В становището се посочва, че в някои случаи нивата на олово в меден оксид надвишават действащите по настоящем в Съюза максимално допустими граници за олово, но установените нива не пораждат опасения във връзка с безопасността. Целесъобразно е максимално допустимата граница за олово в меден оксид да бъде адаптирана.
Във връзка с максимално допустимата граница за живак: много съпътстващи и странични продукти на хранително-вкусовата промишленост, предназначени за храни за домашни любимци, са основно от риба тон. Определените по настоящем максимално допустими граници за живак за тези съпътстващи и странични продукти са по-ниски от максимално допустими граници за живак за риба тон за консумация от човека. Целесъобразно е да се актуализира максимално допустимата граница за живак в риба и други водни животни и получените от тях продукти предназначени за производство за храни за домашни любимци.
Европейският орган по безопасност на храните е приел научно становище за безопасността и ефективността на гуанидинооцетната киселина като фуражна добавка за пилета за угояване, кокошки и петли за развъждане и свине.
В добавката гуанидинооцетната киселина се съдържа меламин до 20 мг./кг. Европейският орган по безопасност на храните е заключил, че приносът на гуанидинооцетната киселина към съдържанието на меламин във фуражите няма да породи опасения. Все още не е определена максимално допустима граница за меламин в гуанидинооцетната киселина. Поради това е целесъобразно да се установи максимално допустима граница за меламин в гуанидинооцетната киселина, се посочва в мотивите към наредбата.
Там подробно са вписани и максимално допустимите концентрации за олово, живак, меламин и декохинат в различните съставки на фуражите, които се използват от заводите. Примерно при тревните фуражи максимално допустимото съдържание на олово трябва да бъде 30 милиграма на килограм, съотнесено към фуражи със съдържание на влага 12 %. Ако добавките към фуражите са фосфати и варовикови морски водорасли и варовити морски раковини, тогава максимално допустимото съдържание на олово не трябва да превишава 15 мг на кг и т.н.