Преференциите в областта на пчеларството доведоха до поява на много кухи фирми по програмата „Млад фермер“, което изкривява статистиката и не дава реална представа за състоянието на бранша. Това се посочва в писмо от ръководството на Българска асоциация Биопродукти до медиите, което изрази своята подкрепа на протестите, проведени на 10 декември в София.
От влизането на България в Европейския съюз пчеларството остана изоставеното дете на земеделието, а финансираната от ЕС и националния бюджет национална програма по пчеларство е в услуга основно на търговците и на производителите на вароацидите, кошерите и отводките, вместо на самите пчелари, се посочва в отвореното писмо на биофермерите. Според тях това е причина за появата на кухи фирми в сектора пчеларство, които по никакъв начин няма да развиват този бизнес.
Извън повода за състоянието на пчеларството от асоциация Биопродукти отправят към министерството четири важни предложения, свързани с развитието на агросектора в страната. Подобно и на зърнопроизводителите биофермерите настояват за бързо изработване на Закон за браншовите организации. Второто искане се отнася до засилване на контрола при вноса на неразрешени продукти в страната. Става въпрос не само за неоникотиноидите, които доказано влизат без разрешение, но и за други препарати за растителна защита, които минават покрай контрола на държавните власти.
Биофермерите настояват още да се въведат одобрените от ЕК дерогации за малките производители и преработватели на храни, които не се прилагат за големите производители.
Не на последно място от асоциацията настояват министерството на земеделието да изработи индивидуални стратегии за развитието на всеки подотрасъл от агросектора, включително и за пчеларството.