Начало » Важно за фермера » Пчеларство
11.12.2018 г.

Янко Иванов обеща на пчеларите ефективност при лабораторните изследвания

След протеста
Янко Иванов обеща на пчеларите ефективност при лабораторните изследвания

Снимка: МЗХ

Заместник министърът на земеделието Янко Иванов е дал три много важни обещания на пчеларите след вчерашния протест на бранша в София. За първи път администрацията се ангажирала да премахне пречките за определяне на здравния статус на пчелите, поради които дребните фермери нямат интерес да обявяват смъртността в кошерите. Само да припомним, че това е основната причина схемата de minimis да бъде изплатена на всички засегнати от този голям проблем.

По време на срещата е било обявено, че сумата по de minimis за пчеларите е в размер на 3,5 млн. лв., като те представляват 30 % от разходите, направени от пчеларите за зимно подхранване. „Само два сектора в животновъдството получават средства по de minimis тази година - овцевъдите и пчеларите“, припомни и директорът на дирекция „Животновъдство“ в МЗХГ Силвия Василева.

Второто обещание на администрацията е свързано с ефективността на лабораторните изследвания, като се преразгледа начинът на вземане на проби. Янко Иванов е посочил, че министерството е отпуснало средства на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) за покупка на софтуер, който да оптимизира връзката между държавата и пчеларите, в случай на поява на масови заболявания. В момента на територията на страната действат две лаборатории, е посочил още зам. министърът.

Иванов е изтъкнал още един проблем – голямата численост на браншовите организации, които представляват производителите на мед. До момента са регистрирани 17 организации, докато на вчерашния протест в министерството е входирана декларация, подписана от над 40 организации.

Янко Иванов обеща на пчеларите ефективност при лабораторните изследвания
20324
 

Последни материали
Виж
Депутат пита Теменужка Петкова
Непозволена държавна помощ ли е включването на „Магазин за хората“?
Готов е проектът на наредба
Интервенция за консервационно земеделие тръгва от 2026 г. с бюджет 21,6 млн. евро
Заради липсата на ефективен контрол върху качеството и произхода му
Пчеларите в ЕС протестират срещу увеличената квота за внос на мед от Украйна
Държавния резерв на Северна Македония ще изкупи 9000 тона пшеница от фермерите
Потребителите пък плащат тройно по-скъпо в сравнение с преди 3 години
Реколтата от дини в Италия се стои на полето заради ниските изкупни цени
Месо, млечни продукти, яйца и други са поскъпнали с до 15 процента в Германия
Свързани материали
Виж
Испания продължава да е начело по брой професионални пчелари
Производството на мед в Испания е нараснало с 20 % през последната кампания
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг
МОСВ ще минимизира нападенията от мечки над стопанствата
Процъфтява производството на мед в Африка
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
Проекти в областта на пчеларството
В Румъния претърсиха 307 пчелари в търсене на 1,32 милиона евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини