Броени дни преди протеста, насрочен за 10 декември, представители от 30 пчеларски сдружения и организации потвърждават, че той няма да бъде отменен, като в открито писмо до премиера Бойко Борисов, европейския комисар по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоугън, земеделския министър Румен Порожанов и до евродепутати браншът за излага причините за своето недоволство.
Като припомнят, че пчеларството е единственият подсектор от животновъдството, за който не се полагат постоянни годишни плащания като при останалите производства, пчеларите визират данни от статистиката, доказващи срива в производството на мед и отлива на млади хора от този бизнес. Само през тази година производството на мед се е сринало с 60 на сто, допълнителен проблем е и нелоялната конкуренция от украинския внос на европейския пазар.
Основното искане на българските пчелари е да се въведе такса за опрашване на растенията. Специално за 2018 г. те настояват за 40 лв. по схемата „де минимис“, която да се преведе заради голямата смъртност при пчелите.
Преди седмица земеделският министър Румен Порожанов се измъкна с обещанието да насрочи проверка, която щяла да докаже каква е смъртността при пчелните семейства тази година. Той припомни, че само при доказани щети помощта може да се приложи, в противен случай „де минимис“ няма как да се преведе.
В писмото си обаче пчеларите остро разкритикуват липсата на контрол от страна на Българската агенция по безопасност на храните, която не само че има пропуски по отношение на проверките за пръсканията на посевите, които се правят по места, но и при контрола за качеството на продавания мед в магазините и пакетиращите фабрики, където много често се допускат примеси или продукти, нямащи нищо общо с чистия мед.
Именно затова и браншът сигнализира европейските институции с намерение да отстоява правата си на бизнес, равностоен на останалите.