Начало » Важно за фермера » Пчеларство
21.11.2018 г.

Пчеларите са пред протест - 2018 година приключва с 60 процента срив в добива на мед

Валят фалити и в този сектор
Пчеларите са пред протест - 2018 година приключва с 60 процента срив в добива на мед

sinor

И за пчеларите, подобно на производителите на плодове и зеленчуци, 2018 година приключва с тъжната равносметка за провален бизнес с огромни загуби. Това показа анкета на Синор.БГ сред част от представителите на бранша, които очертаха изминаващата година като една от най-слабите и като производство на мед, и като състояние на пчелните семейства.

„Въпреки че и миналата година не беше добра за бранша, то пролетта и лятото на 2018 година се оказаха изключително тежки за колегите, тъй като добивите от мед се сринаха с около 60 процента“, посочи за Синор.БГ Николай Куменов от Федерацията на българските пчелари.

Заради пролетните дъждове почти навсякъде в страната мед от акация и липа тази година не беше събран. Последвалата суша допълнително се отрази върху продуктивността на пчелите, в резултат на което добивите в редица региони от страната са доста под очакваните.

Ако в добри години средно в страната се произвеждаха между 10 и 15 хил. т мед, то сега максималният добив е около 5-6 хил. т, поясни още шефът на федерацията.

Редица пчелари, в това число и младите фермери са на път да се откажат от този бизнес, тъй като пчеларството остана единственото, което не получава редовни субсидии като останалите селскостопански браншове. „Полага ни се само помощ по de minimis, но тази година земеделският министър Румен Порожанов съобщи, че няма да ни се отпусне, тъй като стопаните не са декларирали голяма смъртност на пчелите. Не че няма смъртност, просто заради голямата бюрокрация при нейното деклариране стопаните се отказват да я заявяват в земеделските служби, защото всичко е свръзано с допълнителни разходи“, обясни още Куменов.

За разлика от останалите браншове, където индустриалните стопанства са добре развити, в пчеларството действат основно физически лица, много от които имат друга основна професия или са пенсионери. „Поради високите осигурителни доходи в земеделието те не искат да се регистрират като земеделски производители, затова и отпадат от всякаква държавна или европейска помощ“, поясниха експерти в бранша.

До 2016 година пчеларите нямаха проблем с доходите въпреки липсата на субсидии, тъй като българският мед беше заел достойно място на европейските пазари и цените покриваха техните разходи. С вдигането на митата за стоките от Украйна обаче се появи сериозен дъмпинг. Изкупните цени за килограм мед паднаха на 1,20 евро за килограм, което удари сериозно нашите износители, припомни Куменов.

Точно тогава цените на българския мед се сринаха от 5-6 лева под 4 лв. за кг, което е абсолютно неизгодно за родните пчелари. Въпреки че тази година имаше дефицит на мед, цените остават заковани на тези нива, което прави българските фермери неконкурентни в ЕС, посочи и Николай Симеонов, бивш зам. председател на Съюза на пчеларите.

„Отново наблягам на факта, че ние единствени не получаваме подпомагане, затова и през миналата година внесохме предложение за държавна помощ за бранша, която да се изразява в „такса опрашване“, защото без естествените опрашители на земеделските култури и овошки плодовете на трапезата ни няма да съществуват“, обясни още Куменов.

Предложението за такса опрашване беше внесено от български евродепутат в Европарламента, но дискусиите по това предложение все още продължават.

За пчеларите е важно държавната администрация да поеме ангажимент за подкрепа на бранша, тъй като тежката 2018 година предизвиква фалити и много млади пчелари се отказват от този бизнес.

„Членове на федерацията се готвят за протести, тъй като на този етап държавата нито настоява пред Брюксел да се намалят квотите за безмитен мед от Украйна, нито пък предприема действия за частично покриване на загубите от тежката година“, посочи още представителят на федерацията.

Екатерина Стоилова

Пчеларите са пред протест - 2018 година приключва с 60 процента срив в добива на мед
31136
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Закупени са само 50 000 тона при планирани 120 000
Фуражният ечемик ускори поевтиняването на търга в Йордания
Със сигурност ще се стигне до увеличение на цената на меда тази година
Студовете през април ще понижат добивите от пролетния мед в Добруджа
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
При губещото позиции на пазара скъпо слънчогледово масло
Запасите от слънчоглед в Черноморския регион ще стигнат до края на сезона
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини