Две основни предложения на Националната асоциация на зърнопроизводителите ще бъдат включени в бъдещия Закон за земята, чийто проект ще бъде готов и качен за обсъждане на страницата на министерството на земеделието. Това съобщи експертът от министерството на земеделието Лилия Стоянова по време на Осмия агросеминар, проведен в края на ноември в Пловдив.
Самият закон трябваше да бъде приет още през есента, но по препоръка на парламента се реши в него да бъдат включени и важни клаузи, свързани със Закона за арендата и Закона за опазването на селскостопанското имущество, поясни земеделският министър Румен Порожанов. Именно затова и агроведомството подготви нов проект, който се очаква да бъде приет от парламента през февруари 2019 г.
Първото важно искане на зърнопроизводителите е свързано с искането при подписване на доброволни споразумения те да бъдат валидни при съгласие на две трети от арендаторите или собствениците, за да не се блокира очертаването на имотите. За да се ликвидират тези порочни практики се приема предложението на асоциацията споразумението и картата на индивидуалните парцели на земеделските земи да се подписват от заявилите не по-малко от 2/3 от регистрираната за участие в процедурата за доброволното споразумение земя. При оспорване от останалата една трета разпределението ще става по служебен път, поясни Лилия Стоянова.
Министерството е приело, но не в първия му вид, още едно предложение на НАЗ, свързано със земеползването. По повод пречките, които фермерите имат при заявяването на имотите в реални граници и ограничаващи ги при сеитбата на междинни култури, от НАЗ предложиха това заявяване да става през май месец, а не до 31 юли, каквато е досегашната практика.
Зърнопроизводителите предлагат срокът за заявяване на земите, които ще се ползват в реалните им граници, да бъде изтеглен с два месеца по-рано и това да става до 31 май на календарната година. По този начин ще се даде възможност на фермерите да променят планираните площи с междинни култури, ако това се налага, при подаването на заявленията за директни плащания през съответната кампания. Стопанската година започва от първи октомври и ако се окаже, че площите с междинни култури на даден ползвател са разпределени в масив на друг или собственикът е декларирал обработването им в реални граници, то неизпълнението на заявените ЕНП (междинни култури) се санкционира, припомниха от НАЗ.
„Тъй като предложените от НАЗ срокове съвпадат с края на кампанията по директните плащания, когато администрацията е изключително натоварена, затова вместо в края на май искания от зърнопроизводителите срок ще бъде до края на юни“, обясни Лилия Стоянова.
Зърнопроизводителите настояват да има и служебно разпределение на белите петна по ползване, но това предложение не е прието поради трудности при самото разпределение на белите петна, обясни още Стоянова.
От НАЗ имат идея и средствата, които се събират за ползване на полските пътища (част от масивите за ползване), да се разходват за поддържане и трасиране на тези площи, но това предложение не е било одобрено от Националното сдружение на общините в България.