За директно вкореняване или за присаждане лозовите резници може да се вземат и в края на зимата, преди пъпките да започнат да набъбват. Дотогава обаче има вероятност пъпки, че и пръчки, да измръзнат, особено в районите с по-студени зими. Така, че въпрос на предвидливост е сега да си приготвите резници, да ги съхраните през зимата, а напролет, ако няма повреди, евентуално да нарежете отново и да прецените кои ще са по-добри.
Резниците може да съхраните в избено помещение при температура между 2 и 6 градуса. Навързани на снопчета и надписани по сортове, наредете ги отвесно и ги заровете до около 10 см от основата им в леко влажен пясък. Ако са много, може да ги наредите хоризонтално в 2, 3 или 4 реда, като ги засипете с влажен пясък, така че той да изпълни всички празнини между тях.
Грижа по време на съхранението ще ви бъде поддържането на подходящата температура чрез проветряване и затваряне на врати и прозорци. Ако пясъкът засъхне, полейте, но внимателно с малко вода. Обилната влага и температурните колебания извън посочените граници са причина за развитие на т. нар. чернилка – загниване на кората. Такива резници са негодни за употреба. Допуснете ли това, надежда ще ви е оцеляването на лозовите пръчки по лозите на открито.