Учените са създали много химични и биологични препарати, които могат да се използват за стимулиране покълването на семената и има огромен избор на пазара. Опитните градинари познават и други средства, с помощта на които можем да реанимираме семената с отслабена кълняемост, като им придадем начално ускорение. Хранителните разтвори, приготвени от естествени съставки, също са популярни и намират своето заслужено място.
Сок от алое и каланхое
Покълването на семената в сок от алое и каланхое дава отлични резултати по отношение на кълняемостта, защото те са прекрасни биостимуланти. В старите листа има повече хранителни вещества, отколкото в младите. Избират се долните здрави листа на растения над три години, които се отрязват с чист нож, завиват се в непрозрачна хартия и се поставят в долната част на хладилника за 7-10 дни.
Ако не знаете кога и как да добавяте дървесна пепел
Практиката показва, че сокът от алое и каланхое, отлежали при ниски температури и в отсъствието на светлина, отлично стимулират покълването на семената и появата на корени при резниците. Установено е, че прясно изцеденият сок, напротив, може да забави растежа на кореновата система и дори да провокира смъртта на растенията, особено ако е предозиран.
Добре е сокът да се изстисква ръчно, като не се използват метални съдове и прибори. Може да се разреди с вода в съотношение 1:1. Семената се поставят в течността за едно денонощие и не се измиват преди сеитба. Може да се завият в салфетка, навлажнена с този разтвор и да се оставят в нея за покълване. Сокът от алое е не само естествен стимулатор за покълване на семената и регулатор на растежа, но и усилва естествения имунитет на растенията.
Разтвор на дрожди
Разтворът на дрожди може успешно да замени стимулаторите, изготвени на основата на хетероауксини. Дрождите стимулират нарастването на зелената маса, повишават имунитета и издръжливостта на растенията. Кореновата система също получава силен тласък на развитие. Дрождите са полезни и за почвената микрофлора, насищайки я с много полезни вещества, включително фитохормони.
За ускоряване покълването на семената се приготвя разтвор от 30 г прясна мая в 0,5 л топла вода. Семената се завиват в марля, потопена в разтвора и се поставят в торба с отвори – престояват на топло място до набъбване на семената.
За стимулиране на коренообразуването се разтваря 60-70 г прясна мая в 0,5 л топла вода. Резниците се поставят в разтвора за два дни, а след това в обикновена вода до образуването на корени.
За кореново подхранване на растенията се използват 100 г прясна мая и две лъжици захар, разтворени в 10 л топла вода, които престояват едно денонощие. Разрежда се в съотношение 1:5 – може да се използва при засаждане на разсада и две седмици след това.
Дрождите работят ефективно само в нагрята почва, а в студена е безполезно използването им, защото са неактивни.
Дървесна пепел
Дървесната пепел е достойна алтернатива на индустриалните минерални торове, но тя е не само отличен стимулатор на растежа, а също стимулира покълването. За приготвяне на настойката са необходими 2 супени лъжици пепел и 1 л вода. Сместа престоява 2 денонощия, като се разбърква периодично. Семената се накисват за 3-6 часа.
Вода от вкоренени върбови клонки
Веществата, отделящи се при вкореняването на върбови леторасли са уникален и много ефективен стимулатор на растежа. Клоните се поставят в съд с вода и се изчаква до появяването на коренчета. След това те се отстраняват и потъмнялата вода се използва като стимулант. Ако течността се сгъсти, тогава се разрежда в съотношениие 1:1 с вода. Вместо върба могат да се използват леторасли от обикновена топола.
Картофен сок
Картофеният сок обогатява семената перфектно с хранителни вещества. Клубените най-напред се замразяват, а след размразяване сокът се изстисква и в него се поставят семената за 6-12 часа.
Коприва
Настойката от млади филизи на коприва е отличен стимулатор за коренообразуване, богат на микро- и макроелементи и по въздействие върху растенията превъзхожда всички химични стимулатори на растежа. Необходимо е да се събира преди цъфтеж и образуване на семена.
Меден разтвор
Меденият разтвор е мощен биостимулатор, който с успех може да се използва за стимулиране покълването на семена и вкореняване на резници. Можем да добавим и това, че медът има силно изразени противомикробни, антисептични и имуномодулиращи свойства, което не е маловажно.
За приготвяне на разтвора е необходима 1 супена лъжица мед и 1 чаена чаша вода – семената престояват 6 часа.
Разтворът може да се използва за вкореняване на резници и за кореново подхранване на разсада.
Водороден прекис
Водородният прекис е отличен стимулатор за покълване на семена, който ефективно унищожава опасните патогенни бактерии и защитава растенията от болести. Една супена лъжица 3%-ен прекис се разрежда в 500 мл вода – семената престояват 12 часа, а тези, които покълват бавно, могат да останат в разтвора за денонощие.
Водородният прекис стимулира и коренообразуването, като към 1 л вода се добавя 1 чаена лъжичка 3%-ен водороден прекис. Не бива да забравяме, че не се допуска използването на метални съдове и прибори.
Отлични стумулатори за покълване и вкореняване са: сушените гъби, лучените обвивки, чайната гъба, блатният мъх сфагнум, както и много готови форми, предлагани в магазинната мрежа.