Медният сулфат е широко използван в градинарството. Основната му област на приложение е борбата с гъбични инфекции и заболявания. Препаратът е достатъчно ефективен, евтин и достъпен.
Меден сулфат се използва много често като фунгицид през есента и зимата за третиране на овощни култури и храсти срещу гъбични заболявания, а също за обработване на почвата. Основната задача на синия камък е профилактиката, тъй като при вече силно изразено заболяване няма да може да се справи.
Есенната обработка има за цел да защити растенията и почвата от вредители, които зимуват в опадалите листа или под тях, както и в кората на дърветата. Извършва се тогава, когато всички листа са опадали, а температурите са над 5 градуса по Целзий. Необходимо е да се направят две третирания в интервал от 15-20 дни до настъпване на студовете.
Пролетното пръскане с меден сулфат се прави тогава, когато температурата на въздуха е над 5 градуса, но растенията все още се намират в период на покой (пъпките на овошките не са набъбнали), а вредителите, зимуващи в кората на дърветата, не са се събудили. Необходимо е първото третиране да бъде малко преди пробуждане на пъпките, защото в тях може да има личинки на хоботници, а второто – преди отваряне на цветовете.
Меден сулфат за третиране на почвата се препоръчва да се използва един път на 5 години, защото високите дози крият много опасности.
Вреда от медния сулфат
Много градинари използват син камък при отглеждане на зеленчукови култури, като го поставят директно в посадъчните ямки. Когато се сменя мястото на отглеждане, в условията на сеитбообращение, може да се окаже, че цялата градина е обилно „обогатена“ с препарата. Медта се натрупва в почвата лесно, отмива се бавно, като убива всички полезни микроорганизми и дребни обитатели. Използването трябва да бъде в препоръчителните дози и да не се прекалява.
Листата и стъблата на младите растения имат крехка структура и синият камък може лесно да ги изгори. За да не се случи това, необходимо е да се добави гасена вар в определени пропорции и тази смес се нарича бордолезов разтвор. Можем да го приготвим сами или да си купим готов, който се състои от 100 г меден сулфат и 100 г гасена вар за 10 л вода. Тази смес, разтворена във вода, трябва да се използва в рамките на 5 часа.
Използването на меден сулфат или бордолезов разтвор в летните месеци крие много опасности. Ако лятото е горещо и сухо, ултравиолетовите лъчи разрушават структурата на почвата, убиват полезните микроорганими и затрудняват усвояването на хранителните вещества, а този ефект се засилва след третиране с меден сулфат. Използването му не е безопасно не само за растенията, но и за почвата. Растенията може да загинат даже при ниски дози, а почвата губи плодородието си.
Не на последно място трябва да отбележим, че част от тази мед попада в зеленчуците, а оттам и в човешкия организъм, което не е безвредно.