Начало » Новини » Страната
23.01.2018 г.

Евродепутат лобира за 50-процентно вдигане на бюджета за пчеларските програми

Предложения в законодателството
Евродепутат лобира за 50-процентно вдигане на бюджета за пчеларските програми

Повече подкрепа за пчеларския сектор и увеличено финансиране. Това става възможно с гласуваният днес в Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европарламента доклад за пчеларството. „С него се планира да се постигне 50-процентно увеличение на бюджета на националните програми по пчеларство“, обясни евродепутат Момчил Неков. На същото заседание комисията е подкрепила и предложението на българските пчелари в ОСП след 2020 да се включи нова схема за помощ на сектора.

В доклада са отбелязани и специфичните нужди на малките и средните пчелари, включително и на тези в планинските райони, за да може да се предвидят целенасочени помощи и за тях.  

„Доволен съм от факта, че в доклада залегна и препоръка към държавите членки да въведат компенсаторна мярка в националните програми по пчеларство за пчелните колонии, когато има смъртност, причинена от природни бедствия или болести“, каза Неков. Това е един сериозен проблем пред българските пчелари и с тази мярка те ще могат да разчитат на подкрепа.

„От бранша ми съобщиха, че силните студове са довели до големи загуби на пчелни семейства. В района на Гоце Делчев зимната смъртност на пчелите е достигнала 100%. Средно за страната по данни на Обединения български пчеларски съюз загубите са между 30 и 50%, а на места са дори по-високи“, коментира Момчил Неков

„С Доклада за пчеларството надявам се да решим един огромен проблем пред пчеларите – използването на пестицидите. Българските пчелари не еднократно организираха протести и аз като представител в Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП поставих въпроса, а с днешното приемане на доклада защитаваме и техните искания“, заяви евродепутатът.

Ето част от предложенията в доклада: „ЕК трябва да прекрати оторизирането на тези пестицидни активни вещества, които застрашават здравето на пчелите. Европейската комисия и държавите членки да забранят пестицидте, включително тези неоникотиноиди и системни инсектициди, които са научно доказани като вредни за пчелите“.

Има напредък и по отношение на означаването на меда. Според сегашните изисквания върху етикетите трябва да пише, че медът е от ЕС или извън ЕС, или смесица от двете. Според новото предложение ще трябва да се посочват държавата на произход, а в случай на смесица от мед – да бъдат изброени всички, като задължително да бъде посочено и процентното съдържание от всяка страна – от или извън ЕС. Така ако български мед се смесва с китайски или украински, това ще се знае.

„С приемането на доклада се предлага въвеждането на означение „Мед от ЕС“ за мед, които е произведен на 100% от мед от държавите членки", коментира още евродепутат Неков.

"Докладът за пчеларството призовава медът да бъде признат за чувствителен продукт и да не бъде включван в международни споразумения на ЕС, защото изискванията и разходите за европейските пчелари са високи и те стават жертва на конкуренция отвън. Българските пчелари ще бъдат ощетени от украинския внос, което стана възможно след като правителството подкрепи мярката. Такива ситуации не трябва повече да се допускат", заяви още Момчил Неков.

Не на последно място евродепутатът изрази удовлетворение от приетото решение  програмите да окуражават млади хора да се занимават с пчеларската професия, вземайки предвид притискащата нужда за смяна на поколенията.

Докладът за пчеларството бе гласуван и приет днес на заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП с всички отправени предложения от евродепутат Момчил Неков. Той благодари на своите колеги за подкрепата и им подари по бурканче „Странджански манов мед“, като подчерта, че до края на 2018 г. този мед се очаква да получи географско обозначение.

Евродепутат лобира за 50-процентно вдигане на бюджета за пчеларските програми
8960
 

Последни материали
Виж
Азотна фиксация от въздуха с Утриша™ N
До +7кг/дка азот от въздуха – вече е възможно
Азия се затопля по-бързо от средното за света
Азия е най-засегнатия континет от промените в климата
Предстоящо
На 24 април Главчев, Петкова и Тахов се срещат с фермерски организации
БАБХ
От днес започва пролетната ваксинация на лисиците срещу бяс
Инспекция по труда
Гергьовден няма да се компенсира с допълнителен почивен ден и 7 май ще бъде работен
Служебен министър на иновациите и растежа
Росен Карадимов: Ще изработим нова стратегия на Българската банка за развитие
Свързани материали
Виж
Продължение на темата
Николай Куменов: На 10 декември организираме пчеларски протест пред министерството на земеделието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини