Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.11.2018 г.

Да сменяме ли и кога почвата в оранжерията

Практика
Да сменяме ли и кога почвата в оранжерията

sinor

Смяната на културите в оранжерията и правилното им редуване повишава почвеното плодородие, но това не е достатъчно. Заедно с разсада, а даже и с обувките си  внасяме отвън много болести по растенията. Сеитбооборотът и наторяването с угнил оборски тор или компост допринасят за частично решаване на проблема, но пълното възстановяване на почвата изисква комплексен подход. Възстановяването на почвеното плодородие на открито и в оранжерия се осъществява по различен начин.

Ако растенията забавят своето развитие, а кореновата система не може да се развива нормално на дълбочина, това значи, че има някакъв проблем. Какъв може да бъде той? Най-често това се дължи на тежка почва. В нея се задържа прекомерно количество вода, която „задушава“ растенията и пречи на тяхното нормално развитие. Необходимо е да се внесат подобрители на структурата – слама, дървени стърготини, перлит  и пясък, които да подобрят дренирането. Това ще осигури достъпа на повече въздух в почвата и респективно към кореновата система на растенията.

Възможно е причините за лошото развитие на културите да се дължат на хранителен глад или повишена киселинност на почвата. Тогава е наложително да се обогати почвата с калциев сулфат или доломитово брашно. Повишената алкалност се неутрализира с добавянето на дървени стърготини или торф. Наред с това могат да се добавят и минерални торове като амониева селитра и калиев сулфат.

Почвата в оранжерията може да страда и от отравяне. Вредните вещества най-често постъпват в качеството на хербициди и пестициди. Използването им води до увеличаване на добивите, но тяхното разграждане по биологичен път е трудно и концентрацията се увеличава многократно по хранителната верига. Опасни компоненти на минерални торове могат да бъдат концентрирани, като например, хлор или сяра. При наторяване с оборски тор се наблюдава натрупване на амоняк. В този случай се прибягва до промиване на почвата или пълната и подмяна. Възможно е да се премине на други начини за подхранване.

Засоляването на почвата е друга причина за намаляване на почвеното плодородие. Когато съдържанието на разтворими соли във вода е от 1-3%, тогава тя се счита за засолена. Най-често почвата се засолява от хлоридите и сулфатите на натрия, калция и магнезия. На открити терени засоляването рядко представлява проблем, защото почистването се извършва по естествен път – чрез дъждовната вода, която не съдържа соли.

Често се наблюдава умора на почвата. Причина за възникването и е  засаждането на дадена култура на едно и също място в продължение на години. В дадената ситуация най-доброто решение е смяната и.

Оздравяването и почистването на почвата се провеждат през есента. Ако идеята е да се избегне използването на химически препарати, най добре е да се прибегне до подмяна на почвения слой. Това се извършва, като се  отстранят около 25 сантиметра от горния слой и се заменят със смес от хумус, торф и пясък. Процесът е сложен, но си заслужава, защото носи отлични резултати, а плодородният слой се обогатява с полезни микроорганизми.

 Могат да се използват биологични или термични методи за оздравяване, но те са далеч по-малко ефективни. При избор на термичен метод главна роля се отдава на въздействието на температурата. В студените и заснежени месеци на лехите в оранжериите се насипва сняг, в резултат на което загиват около 50% от бактериите.

Пропарването на почвата е друг метод за обеззаразяване, при който почвата се нагрява до температури 50, 85 или 100 градуса. Почвата се залива с гореща вода с цел загряването и до 50 градуса, след което съоръжението се затваря за 3-4 дни. Счита се, че пропарването на почвата за 30-40 минути до 100 градуса унищожава всичко, което се намира в нея, но това всичко включва и полезните микроорганизми.

Науката е категорична, че термичните методи не само обеззаразяват почвата, но и предотвратяват частично нейната умора. Наред с това се отблокират някои елементи, които стават лесно усвоими от растенията.

Химичните средства предвиждат използването на хлорна вар или формалин.

Да сменяме ли и кога почвата в оранжерията
17783
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
Димитър Петров: Химера е, че безорното земеделие е спасение за българските почви
Растения-индикатори за повишена киселинност на почвата
Практика
Обгогатяване на почвата в оранжерията през есента
Необходими са спешни действия за справяне с деградацията на почвите в Европа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини