Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
28.11.2011 г.

Огненият пригор по ябълки и круши не се лекува

Само профилактичните мерки ограничават бързото му разпространяване

Имам овощна градина от 20 дка ябълки и 6 дка круши в района на гр. Пордим. От две години дръвчетата са в плододаваща възраст. Стремя се да спазвам добра агротехника, но въпреки това от миналата година някой от сортовете както от ябълки, така и от круши са нападнати от огнен пригор. Направих консултации с много специалисти, но никой не ми даде надежда, че мога да спра заболяването. Обръщам се към вас с молба за помощ!”
Трифон Симеонов от гр. Велико Търново

Безпокойството ви е основателно. Огненият пригор е опасна болест, която вреди по сeмковите овощни видове – ябълки, круши, дюли и мушмули.

- Причинителят обича влажно и топло време
Огненият пригор се причинява от бактерията Еrwinia amylovora. Тя се развива най-интензивно при температура над 18ºС и висока атмосферна влажност по време на цъфтежа. Заразяването започва в короната на дърветата, като най-чувствителни са младите органи - цветовете, плодовете, леторастите. Проникнала веднъж, бактерията продължава да се развива и по клоните, стъблата, кореновата шийка и корените на дърветата.

Върху плододаващи дървета първите поражения обикновено се наблюдават по време на цъфтежа и непосредствено след него. Болните цветове и техните дръжки покафеняват, изсъхват и в повечето случаи остават прикрепени към клоните. Некрозата бързо обхваща съседните цветове откъм дръжките и прилежащите леторасти. Другата основна проява на огнения пригор е загиването на леторастите, което се характеризира с некроза и завиване на върховете им като кука във вид на “овчарска гега”. При крушата и дюлята некротиралите участъци почерняват, а при ябълка и мушмула са тъмнокафяви. При това развитие на болестта некротират и листните дръжки и част от листната тъкан, като листата се завиват ладиевидно навътре и изсъхват. Те не окапват дори и след есенния листопад. Крайната фаза на болестта е изсъхване на целите дървета, които поради наличие на неокапалите цветове, листа и завръзи имат вид на опожарени.

Повече за огнен пригор вижте тук!

Огненият пригор по ябълки и круши не се лекува
91787
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Огнен пригор по овощните
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини