Многобройните огнища на птичи грип, възникнали тази зима, доведоха до почти 40-процентно унищожение на кокошните носачки в страната, а това е огромна загуба за индустриалното птицевъдство. Въпреки че секторът е инвестирал значителни средства в предпазни мерки срещу неразпространение на смъртоносната болест, ситуацията трудно може да се контролира, особено в някои дивечовъдни стопанства, където Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) няма законово основание да извършва проверки. Това съобщи в интервю за националното радио Ивайло Гълъбов, председател на управителния съвет на Съюза па птицевъдите в България.
Експертът посочи, че във Франция успешно се прилагала ваксина срещу тази опасна болест. Българските и унгарски птицевъди са направили постъпки да получат достъп до подобно лечение, но за това се изискват дълги преговори на държавно ниво. От средата на миналата година от БАБХ са започнали преговори, без да е ясно дали през следващата зима стопанствата ни ще бъдат защитени.
Българският бизнес е крайно разтревожен и от факта, че кметовете по места не съдействат на контролните органи за въвеждане не предпазни действия от страна на хората, които отглеждат птици в селските дворове. Проблемът е, че точно там почти не се спазват минималните санитарни изисквания срещу неразпространение на болестта. Затова и Гълъбов посочи, че ще настояват за криминализиране на практики, които водят до възникване на заразни огнища, причиняващи огромни загуби за индустриалните ферми.