Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
22.08.2018 г.

Засадете ягодите през август и ще се радвате на богата реколта

Практика
Засадете ягодите през август и ще се радвате на богата реколта

sinor

Да се получи добра реколта от ягодови насаждения е важно да се знаят много тънкости при засаждане и отгглеждане на тази култура. От голямо значение за добрия добив е избора и подготовката на площтта, качествата на почвата, качествен разсад, както и времето за засаждане. Отлични резултати се получават само при добро познаване на всички изисквания,  агротехнически мероприятия и секрети при засаждане и отглеждане на ягодовите храсти.

Избор на посадъчен материал

За отглеждане на здрави ягодови храсти е необходимо да се използва качествен посадъчен материал. Специалистите съветват да се използват  едногодишни растения с добре развита коренова система, дължина на корените не по-малка от 5 сантиметра и не повече от 3-4 добре развити листа.

Прекрасни резултати се получават при използването на елитен материал. Той се получава от стерилни растения, отгледани по специална технология „ на подбор“.

Когато е невъзможно да се осигури елитен посадъчен материал е важно да се избират растения със здрави , блестящи и наситено зелени листа, по които да няма петна от болести и увреждане. Стъблото на ягодата да бъде не по-малко от 0,7 см, а сърцевината да е видимо здрава и също наситено зелена. За по-бързо прихващане, най-добре е корените да бъдат с дължина над 7 см, да са здрави и жизнени, без наранявания или болестни увреждания.

Подготовка на почвата

Най-благоприятното време за засаждане на ягодови храсти е втората половина на август и началото на септември. Желателно е да се засаждат на слънчеви места с наклон не по-голям от 3-5 градуса, защото при по-стръмни терени ерозията е голяма и застрашава корените от оголване.

Ягодта не е особено взискателна към почвата, но дава отлични резултати при отглеждане на глинесто-песъчливи и песъчливо-глинести почви, които имат слабо кисела или неутрална реакция, богати на хумус, хранителни вещества и добра пропускливост. Оптималната почвена реакция за ягодите е 5,5-6,5 pH.

Не е желателно да се засаждат ягоди на участъци с високи подпочвени води. Преди засаждането почвата трябва да се почисти от плевели, да се обработи и натори. Обработката на почвата се извършва на дълбочина 25-30см, като предварително се внасят оборски тор, суперфосфат и малки количества калиев тор или дървесна пепел.

Предшественици

При избор на участък за засаждане на ягоди, трябва да се има предвид какви култури са отглеждани преди това. Не трябва да се засаждат след отглеждане на растения от семейство сложноцветни, лютикови или домати, пипер, патладжан, картофи и слънчоглед, тъй като имат общи болести по кореновата система.

Добра реколта се получава ако се отглеждат след грах, фасул, чесън, лук, салати, репички, магданоз и копър. Овесът и синапът са също добри предшественици, но могат да се засеят и като сидератни култури.

Схеми за засаждане

Засаждането на ягодите може да се извършва без мулчиране или чрез мулчиране, като се използват различни мулчиращи покрития.

Основните схеми са редово и лентово засаждане. Растенията в редовете се засаждат на разстояние 20-25 см едно от друго, а в редовете 30-40 см.

При използване на мулчиращи покрития се използват различни схеми за засаждане, което изисква да се направят лехи с височина 15-20 см и различно широки, в зависимост от вида на мулчиращото покритие и схемата за засаждане. Най-често се използват схеми за двуредово засаждане, но може да бъде триредово и петредово.

Мулчиращите покрития имат много предимства: възпрепятстват израстването на плевели, като намаляват разходите за труд за окопаване с около 60% – окопават се само междуредията; задържат влагата и намаляват необходимостта от поливане с около 50%; предпазват почвата от измиване на хранителните вещества; намаляват гниенето и увеличават добивите.

Защо е най-добре да засаждаме ягодите през август?

Ягоди могат да се засаждат през целия вегетационен период, но най-добри резултати се получават, когато се засаждат през втората половина на август и началото на септември. Засадените по това време растения успяват да се укоренят добре, да се засилят и да заложат задоволително количество плодни пъпки следващата година. Особено благоприятно е влажното и облачно време. Засадените късно през есента дават малко количество плодове, а при пролетно засаждане плододаването е съвсем оскъдно.

Засадете ягодите през август и ще се радвате на богата реколта
30707
 

Последни материали
Виж
Проблеми с реколтата в западна Африка задълбочиха недостига на пазара
Печалбите от какаото удариха доходността дори от биткойна
Птичият грип унищожи 17 милиона носачки и пилета само от октомври насам
Цените на яйцата в САЩ чупят рекорди по празниците
Предложенията на ирландско електронно издание за местните домакини
Какво да подарите на фермера във вашия живот за Коледа
На Коледа с пълна сила нахлуват и езическите традиции
Честито Рождество Христово!
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Свързани материали
Виж
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
А в магазините се продават по 30-32 лв. за килограм
Цената на малините от производител до търговец на едро скача с 250 процента. ЕС трябва да чуе това!
Комисия по стоковите борси и тържища
Вносните краставици са по-евтини от българските
Ягодовият акар застрашава не само бъдещата реколта, но и растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини