Производителите на оранжерийна продукция изразяват остър протест срещу проекта, по който браншът ще бъде подпомагат по линия на обвързаната подкрепа от 2019 година. С отворено писмо до земеделския министър Румен Порожанов и копие до премиера Бойко Борисов, ръководствата на парламента и земеделската комисия на Народното събрание, омбудсмана и др., от Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция настояват за преразглеждане на българското предложение, което е било депозирано за одобрение от Европейската комисия на 1 август.
Браншът е против намалението на бюджета за Схема 9 за обвързано подпомагане за оранжерийните зеленчуци от 7 878 017 лв. на 6 657 572 лв.
Като изразяват абсолютното си недоумение и несъгласие с така предложения за нотификация бюджет, представителите на бранша смятат, че „това намаление не почива на ясни критерии и на принципна основа особено при положение, че във всички разговори с нас до този момент, заместник-министър Вергиния Кръстева ни уверяваше, че промени в бюджета за оранжерийно производство няма да има“.
„Така намалената субсидия ще влоши още повече тежкото състояние на бранша и за пореден път се убеждаваме в това, че Министерството на земеделието, храните и горите не спазва дадените по време на работни групи обещания, което абсолютно навява на мисълта, че там основна роля имат скритото влияние или субективната предопределеност“, се посочва в писмото. Като се добавя, че никога до този момент по време на работните групи не е обсъждан вариант с разделянето за зеленчукопроизводството на 5 схеми и отделянето на ресурс от схемата за подпомагане на оранжерийните зеленчуци за сметка на друга.
„Особено притеснителен е фактът, че зеленчукови култури като морковите, главестото зеле, дините и пъпешите, които са с пъти по-ниски разходи, имат същия бюджет като оранжерийните производители“.
Особено голяма въпросителна за оранжерийните фермери носи решението на агроведомството „за културите картофи, лук и чесън да се определи бюджет, надхвърлящ с 50 % общия бюджет за зеленчукопроизводство и още по-странно - защо не е прието предложението на самите картофопроизводители.
Директно обръщайки се към министъра, ръководството на асоциацията посочва
„Уважаеми г-н Порожанов,
Не можем да приемем факта, че „експертите“ от МЗХГ, Ви подвеждат чрез лъжлива и манипулирана информация, която Ви предоставят, като по този начин Вие няма как да вземете правилните решения. По технологичните карти в Приложение 1- Технологична карта на МЗХГ, с които работят „експертите“ от МЗХГ, средните разходи за страната за отглеждане на оранжерийните зеленчуци са само в сферата на фантастиката и едно добро пожелание за производителите, но не почиват на никаква логика и истинност.
Не можем да приемем факта, че Вашите „експерти“ не са си направили и труда да оптимизират тези карти, а това би станало изключително лесно – с едно телефонно позвъняване или чрез един имейл до Селскостопанска Академия – София, която разработи през 2016 г. по-актуални технологични карти със Заповед № РД07-84 от 29.06.2016 г. на Председателя на ССА. За улеснение на Вашите „експерти“ и за да подпомогнем вземането на обосновано решение, за което да няма съмнение,ние Ви изпращаме в Приложение 2, разработените от учените в ССА карти.
Промените, които ние предложихме, целяха достигането на средствата до възможно най-широк кръг от производители. Няма съмнение и в това, че не всички оранжерии в страната използват отопление, но за тази цел ние предложихме и се прие през 2016 г. диференцираното плащане на субсидията. Тя е между 3 и 5 % от разходите за производство.
Видно е, че анализите,които са Ви предоставени от „експертите“ в МЗХГ и твърденията в тях, че оранжерийните производители получават от 30 до 50 % от разходите за производство на продукцията, са абсолютно неверни и целят облагодетелстването на определени задкулисни интереси и вземане на решения на база манипулираща Ви информация. За жалост заради такива похвати страдат реалните производители на селскостопанска продукция в Република България."
В тази връзка от Българска Асоциация на Производителите на Оранжерийна Продукция настояват за нзабавна среща с министъра, на която да обсъдят създалата се ситуация.
Те настояват още за преразглеждане на размера на средствата по схема 9 за оранжерийни зеленчуци изпратени за нотификация.
Настояват още за прецизиране на технологичните карти за оранжерийните култури в съответствие с реалните резултати, справка ;
Браншовиците поставят още едно искане – да бъдат уволнени „експертите“, предоставили Ви подвеждаща информация и директора на Дирекция „Директни плащания“.
В случай, че исканията не бъдат удовлетворени, производителите ще насрочат протести, се посочва в отвореното писмо, подписано от Йордан Кръстанов.