Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

Румъния ще отпуска по 3 хил. евро годишно на производител на оранжерийни домати

Държавна политика
Синор.БГ / 02.02.2017 г.

sinor.bg

Министерството на земеделието и развитието на селските райони на Румъния ще отпусне на всеки един производител на оранжерийни домати, реализиращ продукцията си на местния пазар, по 3 хил. евро годишно. Това е решено на заседание на правителството в петък, съобщи румънският финансов ежедневник „Зиарул Финансиар”.

За да получи субсидията, румънският фермер трябва да разполага с най-малко 1 000 квадратни метра защитена площ, засадена с домати, да добива поне по 2 килограма от квадратен метър и да е в състояние да предлага продукцията на пазара извън сезона, т. е. през периода ноември-май с изключение на последните 10 дни от декември – времето на коледните и новогодишните празници.

„Всичко това е чудесно, само едно нещо ни притеснява – периодът, в който трябва да предлагаме продукцията си на пазара, е нереалистичен, тъй като в Румъния няма как да произвеждате в неотопляемите парници, в които температурите са около 1 градус по Целзий. Нашето предложение е за удължаване на периода на доставки до 31 юли и за изтегляне на началото му през есента от 1 октомври”, заяви Аурел Танасе, президент на Браншовата организация на производителите на плодове, зеленчуци и хранителни продукти, участвал в разработката на проектопредложението до правителството.

Производството на домати в Румъния през 2015 г. остана на ниво от 695 хил. тона, докато вътрешното потребление достигна 767 хил. тона. Разликата от 72 хил. тона се покрива до голяма степен от вноса, достигнал 54,3 млн. евро в стойностно изражение при износ за едва 900 хил. евро, сочат данни на румънския Национален статистически институт. „Ще се радваме много да можем да увеличим местното производство, за да намалим вноса”, коментира Танасе.

Румъния ще отпуска по 3 хил. евро годишно на производител на оранжерийни домати
22399
 

Последни материали
Виж
Насоки за каниддатстване – трета част
При данъчни задължения до 50 000 лв. пак може да се получат субсидии
Данни на НСИ за 2024 г.
Брутната добавена стойност на труда на зает в аграрния сектор е 7,1 лв./час
Жътвата на пшеница, ечемик и грах в Украйна приключи вижте резултатите
Цените на храните и фуражите в Германия през септември 2025 г.
Колко струва сиренето по Училищно мляко?
Георги Тахов под атака с 25 въпроса на депутати само за два дни!
„Агрия” АД обяви свободна позиция за агроном-консултант в агроаптека
Свързани материали
Виж
Румънски овцевъд и трима чиновници „щипнаха“ 2,2 мил. eвро субсидия за пасища
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Рекордни реколти от пшеница и рапица в Румъния
Румъния връща позицията си на най-голям производител на слънчогледово семе в ЕС
И при царевицата се очертава силна година благодарение на напояването
В Румъния очакват рекордна пшенична реколта между 14 и 15 милиона тона
Проекти в областта на пчеларството
В Румъния претърсиха 307 пчелари в търсене на 1,32 милиона евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини