Начало » Новини » Коментари
03.08.2018 г.

Браншът засича огромни пропуски в контрола на схемата за училищен плод

Мониторинг
Браншът засича огромни пропуски в контрола на схемата за училищен плод

sinor

Последните промени в наредбата за прилагане на схемата „Училищен плод“, приети с идеята да се даде предимство на млекопроизводителите при доставките за училищата, ще създадат огромни проблеми в доказването на произведените плодове и зеленчуци, тъй като с тези поправки се дава предимство и на останалите фермери, произвеждащи плодове и зеленчуци, да имат достъп до тези поръчки. Според ръководството на Българската асоциация на организациите на производителите на плодове и зеленчуци (БАОПЗ) в новата наредба има съществени пропуски при контрола, които биха довели до корупционни практики и превръщането на търговците в „мними“ фермери, само за да получат предимство и да влязат в онези 33% от доставките, заделени само за земеделски производители.

За това сигнализират от асоциацията в писмо до премиера Бойко Борисов и министъра на земеделието Румен Порожанов, представяйки огромните пропуски, засечени от тях в наредбата и свързани с контрола, които могат да доведат до корупционни практики в прилагането на схемата. Именно затова браншовиците предлагат фонд „Земеделие“ да осигури система за наблюдение, като за всеки производител на плодове и зеленчуци се правят проверки чрез Идентификационната система за администрация и контрол ИСАК за минималните количества домати, краставици, ябълки и други, които трябва да докажат, за да имат достъп до търговете за доставки в училищата.

„Защото може да се получи така, че фермер, заявил само 250 квадратни метра с домати, изведнъж ще се окаже „доставчик“ за няколко училища, което е абсурдно при добивите, които ще се получат от тази малка площ“, коментира за Синор.БГ Чавдар Маринов, председател на асоциацията. В писмото си до отговорните институции той е направил детайлни изчисления, доказващи възможните дефекти на системата, които биха накарали всеки търговец да стане земеделски производител само и само да се включи в преференциите.

Маринов мотивира твърдението си и с друг основателен довод, а именно, че почти няма зеленчукопроизводители със собствени складове, които биха могли във всеки момент през зимните месеци да осигурят доставките за училищата. „Всички ние продаваме стоката си веднага след обиране на реколтата. И ако трябва да доставяме плодове и зеленчуци през януари и февруари, ние трябва да купуваме от борсата вносни продукти, което изкривява смисъла на тази преференция“, коментира още Маринов.

Именно затова от асоциацията настояват за корекции в наредбата, така че контролът по изпълнението на схемата „Училищен плод“ да не бъде формален.

Браншът засича огромни пропуски в контрола на схемата за училищен плод
25468
 

Последни материали
Виж
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Християнски празници
На архангел Михаил се пекат обредни хлябове и се нарича за здраве
Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Свързани материали
Виж
По схемата „Училищен плод”
Фирма осъди фонд „Земеделие“ за неплатени 766 000 лв. през 2019 г.
С активното участие на бранша
Работи се по нова стратегия за училищните схеми
По училищните схеми
Децата ще имат по-голям достъп до биологични плодове и зеленчуци от есента
Утвърдени са 5,9 млн. лева за възстановяване на ДДС по училищните схеми „Плод“ и „Мляко“
Отново актуализират цените по училищните схеми със закъснение
Защо земеделка продаде биологично отглежданите сливи за ракия вместо за българските деца
Важно за потребителите!
Биофермери питат как да снабдяват училищата с качествени плодове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини