На 1 август министерството на земеделието като управляващ орган на Програма за развитие на селските райони ще открие две процедури за подбор на проектни предложения по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от ПРСР 2014-2020 г.
Приемът ще продължи до 30 октомври 2018 г. и ще се повтаря всяка година до 2022 г. включително. Началото ще бъде 1 август, а крайният срок за подаване на проектни предложения ще бъде последният ден до 24:00 часа на всеки втори календарен месец след 31 август 2018 г., съобщиха от агроведомството.
По процедурите ще се финансират първо дейности, които допринасят за развитието на териториите, обхванати от Местните инициативни групи (МИГ). Тук влизат процедурите за подбор на проектни предложения за „Вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество“, включваща дейности по разработване на съвместен продукт/услуга за придобиване на активи, включително строително-монтажни/ремонтни работи на територията на партньорите от България.
Финансират се и дейности за изследвания и пазарни проучвания за целите на проекта, директно свързани със съвместния продукт/услуга, реализиране на промоционални или маркетингови кампании, провеждане на обучения, дейности по публичност и информираност и дейности по координация на изпълнението на дейностите по проекта и др.
Общият размер на средствата по процедурата възлиза на 1 600 000 лева. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за проекти за сътрудничество за кандидата и всеки от партньорите е до левовата равностойност на 50 000 евро за вътрешнотериториално сътрудничество и до левовата равностойност на 100 000 евро за транснационално сътрудничество.
Второ, ще се финансират проектни предложения за „Подготвителни дейности за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество“. Тук влизат провеждането на срещи с потенциални партньори, на заседания и мероприятия за планиране на дейностите по проекта, за подготовка и разработване на проект за вътрешнотериториално или транснационално сътрудничество, дейности по публичност и информираност и дейности по координация на изпълнението на подготвителните дейности.
Целта на процедурата е да стимулира изграждането на капацитет, споделянето на опит, обмена на ноу-хау, които допринасят за устойчивото развитие на местните общности и подпомагат постигането на целите на стратегиите за ВОМР и на ПРСР 2014–2020 г.
Общият размер на средствата по втората процедура възлиза на 400 000 лева. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за проект за подготвителни дейности е до левовата равностойност на 10 000 евро за проект за вътрешнотериториално сътрудничество и до левовата равностойност на 25 000 евро за проект за транснационално сътрудничество.
Допустими кандидати за предоставяне на финансова помощ по двете процедури са местни инициативни групи (МИГ), които са сключили споразумение за изпълнение на стратегия за ВОМР по реда на ПМС № 161 от 2016 г. или по Наредба №22 от 2015 г.
Проектните предложения по процедурите могат да бъдат подадени от кандидатите чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014–2020 г. (ИСУН 2020) с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), на следния интернет адрес: http://eumis2020.government.bg/.