Преди предстоящото заседание на Съвета по земеделие и рибарство, насрочено за 9 и 10 декември в Брюксел, ще бъде разискван Регламент за растителния репродуктивен материал, който обединява 9 от съществуващите директиви в сектора. Предложението за регламент в сегашният му вид е само рамка за предстоящи обсъждания. Предвижда се регламентът да бъде приет с гратисен период от минимум три години, в които ще действа настоящото законодателство.
В тази връзка от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че България целенасочено насърчава опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове чрез интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Целта е да бъде запазено богатството от множество разнообразни сортове, които са доказали своята устойчивост през годините. Бюджетът по основната интервенция „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“ е в размер на 41,635,165 евро.
Още от самото публикуване на предложението обаче България защитава последователна позиция против усложняване и увеличаване на административната тежест за производителите на семена. По тази причина позицията на страната е против направеното предложение да се въведе сортоизпитване за биологични и стопански качества и устойчивост за зеленчукови и овощни култури за местните сортове.
МЗХ ще продължи да насърчава разнообразието от местни сортове, като в същото време подкрепя стопаните, които искат да внедрят нови сортове, които са устойчиви на климатичните промени.
Очаква се дискусиите по еворпейския регламент да приключат и той да бъде приет не по-рано от началото на 2027 г. България изрази своята позиция по темата на заседанието на Съвета през юни 2024 г.