Начало » Новини » Страната
27.06.2025 г.

Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември

Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември

sinor.bg

След като подробно ви информирахме защо от 2022 година досега законодателството, което трябваше да позволи продажбата на местните и регионални традиционни български храни (наричани още занаятчийски или домашни) на фермерските пазари и сред туристическия бранш, но то необяснимо се бави, попитахме Министерството на земеделието и храните (МЗХ) кога ще бъдат готови промените на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз.

От промените в този закон зависи дали МЗХ ще изпълни заложеното в рамковата си програма, където се казав, че чрез този документ „ще бъде остойностен потенциалът на местните традиционни и регионалните традиционни продукти и ще се засили връзката на тези храни с общностите, с оглед развитие на местната икономика и агрохранителния отрасъл“. Все пак тази програма трябва да бъде изпълнена до 2032 година, като за нейното изпълнение освен от бюджета ще ползват е средства от европейските фондове.

В първия текст, публикуван вчера, синор.бг ви информира, че още през 2024 година обществените консултации с браншовици и останалите заинтересовани страни по Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз.

Вижте текста, посветен на Рамковата програма от 2022 до 2032 г.

От отговора на МЗХ, който получихме днес, обаче виждаме, че според законодателната програма Министерския съвет за периода юли – декември 2025 г. е предвидено през месец октомври да бъде извършено повторно съгласуване на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. Предвижда се проектът да бъде внесен за разглеждане на заседание на МС през месец декември 2025 г.

Като гледаме колко тегаво върви и законодателната дейност на това Народно събрание, най-рано в средата на 2026 година може да очакваме придвижване по темата с продажбата на традиционните занаятчийски храни.

А иначе до 2032 година поне 20 на сто от българските храни на пазара се очакваше да са с традиционен характер.

Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
10652
 

Последни материали
Виж
Повсеместната ваксинация ще обрече фермите на смърт
НОКА иска кръгова ваксинация и полицейска блокада на област Пловдив заради шарката по овцете
Предпочитанията на потребителите към сезонните плодове задържа цените високи
Ябълките от новата реколта в Украйна са тройно по-скъпи спрямо миналия сезон
И при останалите зърнени култури е отчетен спад в началото на сезона
Темпото на износ на мека пшеница от ЕС е доста под миналогодишното
За 400 000 тона слънчогледово масло митото ще падне до 20 на сто
Турция определя безмитна квота за внос на 1 милион тона слънчоглед от януари
След днешната среща в Брюксел
Проданов: ЕК ни предлага със 100 млрд. евро по-малък бюджет и силно орязани тавани на плащанията
Общините ще дезинфекцират пътищата
Шарката по овцете превзе нови ферми в Пловдивско
Свързани материали
Виж
Гергана Кабаиванова от Фондация Пендара
Нормативите за занаятчийските храни са на трупчета, браншът обаче не се оплаква
Еврозаконодателство
От 1 декември 2025 г. е в сила нов регламент за защитата на географските указания за занаятчийски продукти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини