Местните инициативни и рибарските групи трябва да разделят поотделно индикаторите за изпълнение на проектите по различните оперативни програми, ако се кандидатства едновременно по селската програма (ПРСР), по програмата за конкурентоспособност (ОПИК) и по тази за околна среда (ОПОС). Това отговарят от министерството на земеделието по повод въпроса, поставен от сдружението „Местна инициативна група Тутракан -Сливо поле“ на 8 август т.г.
Отговорът е част от разясненията, които експерти от агроминистерството дават при прилагането на подхода „Водено от общностите местно развитие“, качени на страницата на министерството на земеделието, съобщава Антон Аспарухов от дирекция „ПРСР“ в министерството на земеделието. Всяка група е длъжна да представи точния брой и стойност на подадени проектни предложения поотделно за трите европрограми.
Вторият въпрос е поставен от сдружение „Местна инициативна група Бяла Слатина“. Хората се интересуват дали физическите лица (членове на Общото събрание на МИГ-те), упражняващи свободни професии като например адвокати, нотариуси, оценители, вещи лица, съдебни експерти, строителни инженери или архитекти, трябва да бъдат причислени и към кой от секторите – “стопански” или “нестопански”, за да се удостовери тяхната принадлежност.
От министерството посочват, че физическото лице може да се самоопредели като представител само на нестопанския сектор. За доказване на принадлежността към стопанския сектор е необходимо да бъдат представени съответните документи.
Посочва се и кои лица могат да бъдат представители от стопанския сектор. Това са:
1. Търговци, регистрирани по Търговския закон;
2. Кооперациите, регистрирани по Закона за кооперациите;
3. Организация, която обединява и защитава интереси на лица по т. 1 и 2 – например организация на производители;
4. Физически лица, които осъществяват стопанска дейност. Съгласно дефиницията, стопанска е дейността, извършвана като търговец, дейността на лицата по чл. 2 от Търговския закон, както и всяка друга дейност, осъществявана с цел печалба. В чл. 2 от Търговския закон са посочени три групи лица:
- физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност;
- занаятчиите, лицата, извършващи услуги с личен труд или упражняващи свободна професия;
- лицата, извършващи хотелиерски услуги чрез предоставяне на стаи в обитаваните от тях жилища.
Друг въпрос, поставен от тутраканската МИГ, е свързан с желанието на организация, регистрирана по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, да стане член на МИГ. Кандидатът за това членство се състои от физически лица, регистрирани земеделски производители, еднолични търговци-регистрирани земеделски производители, търговски дружества-регистрирани земеделски производители и земеделски кооперации, като се определят като браншова организация.
Отговорът от министерството е, че ако в учредителните документи и устава на кандидата за членство е записано, че е организация, обединяваща и защитаваща интересите на членовете си, които от своя страна са представители на стопанския сектор, то същата следва да бъде причислена към стопанския сектор, независимо от правноорганизационната й форма.
Съгласно дефиницията в т. 16 от раздел 27 „Допълнителна информация“ от насоките няма ограничение по отношение на реда, по който е регистрирано юридическото лице, определящ е предметът на дейност, уточняват от агроминистерството.