Главното при отглеждането на кози в личното стопанство е любовта към тях, търпението, правилното хранене и отглеждане.
ПЪРВО. Необходимо е да се спазват точно сроковете за покриване на животните. Голяма грешка правят онези стопани, които бързат с първото съешаване на козичките, недостигнали едногодишна възраст.
ВТОРО. Задължително е включването на зърно в дажбите. Много често козите дават малко мляко именно поради недостига на концентриран фураж. За постигане на висока млечна продуктивност е необходимо около 1 кг зърно дневно за коза, а за подрастващо козле до 8-месечна възраст - 0,5 килограма.
ТРЕТО. Необходимо е да се спазват правилата за поене. Козите пият с охота подсолена вода, млечна суроватка и разредено с вода брашно. Температурата на водата за пиене, особено през зимата, трябва да бъде 35-40 градуса.
ЧЕТВЪРТО. Козите трябва да пасат на воля, а помещението, в което се отглеждат, да бъде винаги чисто. За разлика от кравите козите практически ядат всички треви, както и гъби. Може би поради тази причина някои козевъди любители практикуват привързано или оборно отглеждане. Не се страхувайте, козите са умни животни. Инстинктът им няма да им позволи да навредят на здравето си. Смело ги изкарвайте на паша в планината или на ливадата. От това те ще укрепнат и ще повишат млеконадоя си.
ПЕТО. В дажбите на козите може да липсват сочни фуражи, но сено трябва да има винаги в достатъчно количество. Благодарение на разнообразието на приеманите фуражи, качеството на козето мляко е много по-високо от това на кравето. То е с по-висока бактерицидност и не ослизнява човешкия организъм, т.е. не го замърсява със слуз като кравето. Според авторитетното мнение на учените постоянната употреба на козе мляко и продукти от него повишава творческата активност, забавя стареенето на организма и отделя радионуклеидите от тялото, помага при белодробни, стомашно-чревни заболявания и хипертония.