Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.07.2018 г.

Да спасим краставиците – профилактика и лечение на разпространените болести и вредители

Практика
Да спасим краставиците – профилактика и лечение на  разпространените болести и вредители

sinor

Краставиците са предпочитани от нас заради тяхната уникална свежест и сочност. И не само ние ги харесваме – различни вредители и патогени на болести също нямат нищо против да се наслаждават на този прекрасен зеленчук.  Но понякога пируването им е толкова сериозно, че може да не остане нищо. Ето защо е много важно болестта да се разпознае навременно и да се лекува правилно.

Белокрилка

Листата на краставиците най-напред избледняват, а по-късно пожълтяват. Обратната страна на листата става леко лепкава, а понякога се покрива с черен налеп. Когато растенията се разклатят,  от тях излитат ято  малки насекоми, всяко от които напомня на малък молец с бели крила – диагнозата е белокрилка.

Профилактиката се свежда до внимателно оглеждане на разсада преди засаждане, особено ако е внесен отвън. Подозрителните растения се обработват с някой от следните препрати: Моспилан 20 СП – 0,02%; Актара 25 ВГ – 0,03%; Адмирал 10 ЕК – 0,05%; Конфидор енерджи – 0,08% и др. Нужно е да се оставят под карантина няколко дни, а след това може да се засаждат.

Лечение. При малко количество белокрилки /при отглеждане в оранжерийни условия/ могат да се използват лепящи капани, които се продават в агроаптеките. Можем да си ги приготвим и самостоятелно. Необходими са картон или пластична  лента, препоръчително в жълт цвят, които се нарязват на правоъгълници и се прикрепват да висят. Намазват се от двете страни с вазелин или солидол /калциева грес/. Когато капаните не помагат или краставиците се отглеждат на открито, прибягваме до пръскане с посочените вече препарати, но е важно да се спазват карантинните срокове.

Акари

По горната страна на листата се появяват малки светли точки, които започват да растат и листата добиват „мраморна“ окраска. При по-силно увреждане всички части на растенията се покриват с акарен налеп и растенията започват да изсъхват – диагнозата е акари.

Профилактиката предвижда отстраняване на всички растителни остатъци и бурени и дълбока обработка на почвата. Регулярно поливане на растенията.

Лечение. По време на плододаването могат да се използват само биопрепарати, на които специално е указано, че са предназначени за борба с акари – АФИКО и др. Не се допуска използването на химически средства.

Пероноспороза

В началото по листата се появяват малки светли ъгловати петна, които по-късно се покриват отдолу с мръсно сив налеп. Петната постепенно се разрастват и сливат, а листата засъхват. Болестта може да унищожи растенията за няколко дни. Диагнозата е пероноспороза или фалшива брашнеста мана.

Профилактика. Рискът може да бъде сведен до минимум, ако се отглеждат сортове, които са устойчиви на болестта. И още една подробност – при подхранването през цялото лято калият трябва да доминира над азота и фосфора.

Лечение. Лечението се извършва, като в 10 л вода се разтварят 100 гр карбамид, 5 гр борна киселина, 3 гр меден сулфат, 1 гр железен сулфат и 1 гр цинков сулфат и се пръскат растенията. Може да се третират растенията и с Ридомил Голд, Алиет Флаш, Шампион или Корсейт, като се спазват карантинните срокове.

Кубинска мана

При кубинската мана външните прояви могат да бъдат различни. В  оранжерийни условия ъгловатите хлоротични петна по долните листа са по-големи и от долната страна са покрити с виолетов гъбен налеп. На открито петната са значително по-малки и налеп се образува само при дъждовно и влажно време – болестта може да се обърка с бактериен пригор. При по-висока влажност петната стават воднисти, а по плодовете се появяват малки язвички с капчици мътна течност. С напредване на болестта петната потъмняват, а листата постепенно започват изсъхват. Плодовете се деформират силно.

Профилактика и лечение. Съвпадат с мерките за борба с пероноспорозата. Може да се използва и колоидна сяра – 80 гр се разтварят в 10 л вода и растенията се обработват през две седмици след появата на първите признаци. Плодовете могат да се прибират на следващия ден.

Да спасим краставиците – профилактика и лечение на  разпространените болести и вредители
89934
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Туршия от зрели краставици и червени чушки
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Туршия от кисели краставички със синап
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини