Начало » Новини » Страната
19.06.2018 г.

Порожанов: България остава ангажирана с бъдещето на ОСП и след края на председателството

Съветът на ЕС
Порожанов: България остава ангажирана с бъдещето на ОСП и след края на председателството

Снимка: МЗХ

България остава ангажирана с бъдещето на общата селскостопанска политика ОСП и след края на своя мандат като председател на Съвета на ЕС. В тази връзка страната ще сподели натрупания опит от досегашните преговори с колегите от Австрия, които поемат председателството от първи юли. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите по време на последния Съвет на ЕС по земеделие и рибарство, проведен в Брюксел и председателстван от България, съобщиха от агроведомството.

Като припомни, че бъдещето на ОСП след 2020 г. беше един от приоритетите на Българското Председателство на Съвета на ЕС. Тази тема присъстваше, в по-голяма или по-малка степен, във всички работни и дискусионни формати през последните почти 6 месеца.

„В първото тримесечие на годината усилията на моя екип и на мен самия бяха насочени към това Съветът да излезе с единно становище за основните елементи на бъдещата селскостопанска политика. Приемането на заключенията на Председателството, подкрепени от 23 държави-членки, беше ясен сигнал към Комисията в работата й по подготовката на представеното днес законодателно предложение за бъдещето на ОСП“, подчерта Порожанов.

Министърът допълни, че предложението на комисията, публикувано на 1 юни, отчита много от идеите на страните членки, представени в Заключенията.

Mинистър Порожанов обаче обърна внимание, че все още остават много въпроси за решаване.

„Както стана ясно и от днешната дискусия, сред тях са нуждата от истинско опростяване на правилата, по-голяма гъвкавост за страните-членки при избора си къде и как да инвестират финансирането си по линия на ОСП, навременни плащания към фермерите, мерки във връзка с опазването на околната среда и изменението на климата“.

Освен бъдещето на ОСП основна тема на последното заседание е била и рибарството. В центъра на дискусиите са следващата многогодишна финансова рамка и по-конкретно Европейският фонд за морско дело и рибарство. Съветът приветства предложението за новия фонд и най-вече ролята му да допринесе за постигане на социално-икономически и екологични цели на общата политика в областта на рибарството.

Той е в размер на 6,14 милиарда евро и цели да подпомогне морската икономика и рибарските общности в ЕС.

Порожанов: България остава ангажирана с бъдещето на ОСП и след края на председателството
10987
 

Последни материали
Виж
В аврозоната земеделските институции ще спестят разходи от превалутиране
Първият държавен магазин за храни може да отвори в Пловдив до 2 месеца
Задържани са товарен автомобил и самоделна моторна лебедка
Откриха 15 незаконно отсечени смърча в района на Чепеларе
Проверките продължават, включително в лични стопанства тип заден двор
В Старозагорско няма нови огнища на шарка по дребните преживни животни
Отгледани на демонстрационното му поле в сътрудничество с агробизнеса
Тракийският университет представи иновативни сортове житни култури
МЗХ удължава сроковете за изпълнение на договорите по подмярка 4.1 и подмярка 6.4.1 от ПРСР 2014–2020 г.
Връщат се правилата отпреди войната
От днес отпадат мерките за подкрепа на търговията със селскостопански продукти с Украйна
Свързани материали
Виж
Позицията на България в Съвета по земеделие на ЕС
ОСП да остане самостоятелна политика със стабилен бюджет и фокус върху фермерите
Ще се проведе на 26 май в Брюксел
Позицията на България пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
Съвет на министри по земеделие и селски райони
Тахов: ОСП трябва да остане самостоятелна политика с два стълба и собствен бюджет
Покана
Организации с нестопанска цел могат да участват в Регионалния съвет за развитие на Североизточен регион
Национална служба за съвети в земеделието събира предложения за теми и лектори за информационно-обучителни събития
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини