Начало » Новини » Коментари
11.08.2017 г.

Луда подготовка в агроминистерството за българското председателство през 2018 г.

sinor

До първи януари 2018 година министерството на земеделието изцяло трябва да подготви документацията, реда и процедурите за водене на 53-те заседания на комисиите по земеделие и другите събития в агросектора, които ще се проведат в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС. Тематични заседания и неформални срещи ще има освен в Брюксел още в България и други европейски градове.

Първото заседание на Съвета по селско стопанство и рибарство ще се проведе на 29 януари 2018 г. Датите за следващите срещи през февруари и март са съответно на 19 феврурари и 19 март. На 16 април е насрочено следващото редовно заседание на Съвета по селскостопанство и рибарство. Майското издание ще се проведе на 14-и, а през юни ще има три неформални заседания, насрочени да се проведат от 3 до 5 юни включително. Последното редовно заседание ще се проведе на 18 и 19 юни в Люксембург.

Извън тези заседания ще има десетки срещи, които ще бъдат председателствани от българския министър на земеделието Румен Порожанов. Казано накратко, подготовката за всички официални и неофициални събития ще паднат на плещите на родната администрация независимо от помощта, която се очаква и от служителите в Брюксел.  

На пръв поглед оставащите четири месеца би трябвало да стигнат за цялата подготовка, но екипът на ведомството не разполага с достатъчно подготвени експерти с перфектно владеене на английски език. По разпореждане на министър Румен Порожанов в почти всички отдели на ведомството са определени служители, които изцяло да поемат бъдещата организация, като за целта са привлечени най-способните от екипа.

Дотук добре, но според фермерите цялата тази подготовка ще стане за сметка на вътрешния план за дейност на ведомството и ще рефлектира върху забавяне на реформите. Секторът жизнено се нуждае от конкретни мерки в областта на напояването, борбата с градушките и с поземлената реформа. Да не говорим за тоталното изоставане в наредбите за прилагане на програмата за развитие на селските райони, където, както се видя от последния мониторингов комитет, има критично изоставане в обработката на проектите и изплащането на субсидиите.

Все въпроси, чиито отговори се очакват и от фермерите, и от бизнеса от хранителната индустрия. Защото не може зад паравана на българското председателство администрацията да зареже ангажиментите си по вътрешните политики или по-лошо - да ги възложи на най-малко кадърните, след които винаги се забъркват едни каши, от които пати само бизнесът. 

Екатерина Стоилова

Луда подготовка в агроминистерството за българското председателство през 2018 г.
10520
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Необходим е плавен, прозрачен и ефективен преход към новите правила след 2020 година
България и Вишеградската група подкрепят силна и адекватно финансирана ОСП
Ще има форуми и в големите градове от страната
Близо 300 са събитията в календара на Българското председателство
До края на юли пускат обществена поръчка за сайта на българското председателство на Съвета на ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини