Много често по младите листа на френското грозде се наблюдават подутини (гали) и червеникави петна, които наподобяват на ръжда. Всъщност това е резултат от дейността на червеногаловата листна въшка. Хранейки се със соковете на растенията, тя причинява деформация по листата и води до рязко намаляване на добива. В бъдеща перспектива реколтата също е под въпрос, тъй като засегнатите върхове на издънките изсъхват, а това води и до унищожаване на плодните пъпки.
Понастоящем червеногаловата листна въшка се намира навсякъде, където се отглежда касис. Тя напада всички сортове – черното, червеното и бялото и борбата с този вредител трябва да се води навременно, защото се размножава много бързо и изсушава храстите, а после се пренася на следващите.
Опасностите идват и от това, че червеногаловата въшка пренася и вирусни заболявания. Младите леторасли, даже след унищожаване на вредителите, изостават значително в своето развитие и намаляват добива.
Активното развитие и разпространение на вредителя започва от времето на цъфтеж на растенията. Пикът настъпва обикновено през юни.
Най-често тогава започва обработката на увредените растения, но сроковете вече са пропуснати. Пръскането на растенията, когато въшката вече е завършила своето дело, вече е излишно. Тя е развила няколко поколения и е образувала колонии. Когато листата на касиса вече са загрубели, листната въшка не може да ги пробива и смуче сокове, се премества върху плевелите. Най добър посредник е мъртвата коприва.
В борбата с червеногаловата листна въшка могат да се използват следните препарати: Актара 25 БГ 2 гр., Децис 2,5 ЕК 5 мл., Моспилан 20 СГ 3 гр., Вазтак нов 100 ЕК 3 мл. за 10 литра вода.
Полезно е наред с френското грозде да се засяват тагетиси, невен, лайка. Това са растения със силна миризма, които дезориентират вредителя. А мъртвата коприва, която се явява посредник, трябва да се унищожава още при появата.
Листните въшки харесват младите издънки, поради което всички ненужни трябва да се премахнат и да останат само най-силните. Когато листните въшки са все още малко, то могат да се отстраняват заселените с тях листа, които се познават по деформациите и цветните петна.
Съвременната растителна аптека предлага безвредни за човека биологични препарати, с които може да се пръска 3-5 преди прибиране на реколтата.