Предложението на Европейската комисия за Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за следващия програмен период 2020-2027 г. е 1,279 трилиона евро, като в този бюджет влиза и Фондът за регионално развитие. Това съобщи председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, представяйки бъдещото разпределение на средствата.
Вместо очакваното 6-процентно намаление на средствата за Общата селскостопанска политика (ОСП) комисията е решила парите за земеделие да се съкратят с 5 на сто спрямо сегашния бюджет. Директните плащания пък ще бъдат орязани с 4 на сто.
Според проекта парите за Кохезионна политика ще се свият със 7 на сто, докато има програми, които ще запазят сегашния си бюджет, поясни Юнкер.
Това, което пряко се отнася до България, е, че се обещава добро финансиране за фермерите от новите държави членки.
Сред основните приоритети на ЕК ще бъде привличането на младите хора в селското стопанство, като целта е „да удвоим броя на младите хора, които да участват в програмата Еразъм плюс“, добави еврокомисарят по бюджет и финанси Гюнтер Йотингер. Вместо сегашните над 14 млрд. евро бюджетът по тази програма ще достигне 30 млрд.
Именно с тази цел програми като Хоризонт 2020, които стимулират иновациите, ще получат допълнително 60%, така че от сегашните от 79 млрд. евро след 2020 г. по тази програма бюджетът ще се вдигне на 97,6 млрд. евро. По този начин с внедряване на иновациите в страните-членки ще се създадат нови работни места, посочи еврокомисарят.
Повечето евродепутати приветстваха плана на Европейската комисия за увеличаване на националните вноски до 1,11% от БНП и нови източници на приходи в дългосрочния бюджет на ЕС, съобщи пресцентърът на ЕП.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни вчера коментира следното. „В презентацията на Комисията се наблегна на важността на политически бюджет. Подчертава се принципът на добавената европейска стойност. Отделянето на повече средства за „Еразъм+“, наука, МСП и климатичните промени са позитивни аспекти. Искаше ни се да видим бюджет от 1,3% от БНП. предвид намаляването на средствата за земеделие и кохезионна политика ние ще направим всичко възможно да защитим нашите позиции. Важно е, че Комисията е наблегнала на ролята на ресурсите в съответствие с позициите на Парламента.“
Повечето евродепутати одобриха предложенията на Еврокомисията, като приветстваха решението преимущественото да се финансират нови приоритети като наука, управление на границите и миграция, подкрепа за младите, отбрана и сигурност, макар че амбицията е по-малка от тази в позицията на ЕП. Много също така приветстваха обвързването на европейското финансиране със спазването на върховенството на закона.
Голямо мнозинство също така приветства плановете за въвеждане на нови собствени ресурси за ЕС на основата на нова схема за корпоративно данъчно облагане, приходи от системата за търговия с емисии и данък върху пластмасата, които ще позволят намаляването на преките вноски на държавите членки, основани на БНП.
Евродепутати подчертаха, че плановете за намаляване на финансирането за регионално развитие и общата селскостопанска политика трябва да бъдат обсъдени с реципиентите, но земеделските общности на Европа не трябва да бъдат жертвани. Някои изразиха съжаление, че плановете имат недостатъчна „визия“ или по-смели мерки за борба със социалните неравенства и климатичните промени. Други обаче биха предпочели Комисията да предложи по-малък бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. Те протестираха срещу това, което за тях е политически натиск от страна на ЕС срещу национални правителства чрез предлагането на условия, обвързващи финансирането със спазването на върховенството на закона или миграционната политика.
Някои евродепутати също така посочиха, че предложенията за дългосрочна финансова рамка и собствени ресурси, както и различните програми, които ще бъдат представени през май и юни (например, земеделие, регионално развитие, наука) ще бъдат разглеждани като един цялостен пакет по време на предстоящите преговори със Съвета.
На 14 май Европейският парламент ще изложи своята позиция по многогодишната финансова рамка (МФР) и собствените ресурси на ЕС в две отделни резолюции - „Следващата МФР: изготвяне на позицията на Парламента относно МФР след 2020 г.“ и „Реформа на системата на собствените ресурси на Европейския съюз“.
Очаква се евродепутатите да отговорят на предложенията на Комисията в нова резолюция, която ще се гласува в края на май.