Малината не харесва близкото съседство с много култури, като всяко външно присъствие обикновено е по-вредно за малината, отколкото за нейните „партньори“. Именно затова и като избирате мястото на малинажа, е важно да спазвате това изискване и да не засаждате пръчките директно под дърветата.
Отстоянието и от ябълка, круша и череша трябва да бъде най-малко 4 метра, а от вишна, слива или морски зърнастец /облепиха/ - най- малко 3 м.
От друга страна малината се нуждае от много светлина. За нормалното си развитие тези плодове се нуждаят от много вода и редовно подхранване.
Ако засаждате малини върху участък от зелена тревна площ, то тя винаги ще отнема нещо от тях и малините ще бъдат обречени на нещастно съществуване.
Ако това се окаже неизбежно - преди засаждане на растенията направете широки гранични ленти от 1,5 – 2 м за „отблъскване“. Към добре обработения и почистен от трева участък добавете компост, или изгнила тор.
Друг нежелан съсед на малината са градинските ягоди, защото тези култури имат общи вредители.
За да избегтене проблемите, опитайте се да запазите по-голямо растояние между тях.
Доматите и картофите също не са сред най-добрите спътници на малината /поради наличието на общи често срещани заболявания на кореновата система/.
По принцип корените на малините са малки, така че почти всяка култура в кореновата зона ще я накара да страда. Най-добре е винаги да се държи свободна полоса /може да се мулчира/ с ширина 1 – 2 м, която да ги огражда.
И още едно важно нещо - ако отглеждате обикновени сортове, чиито плодове узряват през лятото или ремонтантни, които зреят през есента, не ги засаждайте смесено. В противен случай постоянно ще тъпчете в малините, а постоянното уплътняване е много вредно за всички видове култури.
Ето защо, когато засаждате, опитайте се да поставите летните и есенните в различни редове, или от различни страни на един и същи ред.