Контролът по веригата от фермата до мандрата се задълбочава с въвеждането на новите промени в Наредба 1 за договорните отношения в сектора на млякото и условията и реда за признаване на организации на производители, техните асоциации и междубраншови организации в сектора на млякото и млечните продукти. Проектът за наредба мина на обществено обсъждане и предстои да бъде обнародван в „Държавен вестник“.
Според новите изисквания фонд „Земеделие ще поддържа електронен публичен списък на първите изкупвачи, като всеки месец те са длъжни да подават декларации за точните количества сурово мляко, купени директно от производителите, намиращи се не само на територията на България, но и на други държава-членка на Европейския съюз, ако това мляко е купено от гръцки или румънски фермери.
Самите декларации ще се подават до 20-то число на следващия месец, като в тях се вписват количествата от предходния. Подаването им може да става и по електронен път, като за целта се посочва точният модул на страницата на фонд „Земеделие“.
Освен регистъра с първите изкупвачи фондът ще поддържа и списък с онези изкупвачи, чиято регистрация е прекратена, като в него ще бъдат вписвани датата и причините за това заличаване.
Създава се ред за извършване на проверка за идентификация на производителите на сурово мляко при подаване на заявленията от първите изкупвани за регистрация на договорите. Въвеждат се договорни отношения между първите изкупвани, регистрирани в Република България и млекопроизводителите от други държави членки на Европейския съюз.
С цел прозрачност е описана по-подробно общата процедура по прием на заявленията за регистрация на договорите от първите изкупвачи. Срокът за подаване на заявление за анекси за изменение на съществуващи и/или нови договори с отстранени нередовности се удължава на 15 работни дни.
Според поправките в наредбата броят на проверките при производителите на краве мляко се намалява от 2% на 1% на годишна база, като се въвежда условие те да обхващат не по-малко от 10 % от регистрираните първи изкупвачи за всеки 12-месечен период, считано от 1 април.
Предвидена е и проверка на изкупвачите, които не са изпълнили задълженията си по отстраняване на нередовностите и непълнотите в сключените договори, както и на регистрираните изкупвачи, които не са подали заявление за регистриране на договори за доставка на сурово мляко. Урежда се протоколирането на резултатите от проверката на място и възможността за обяснения и възражения на производителя/първия изкупвач по направените констатации.
Държавен фонд „Земеделие" създава и поддържа в Интегрираната система за администриране и контрол регистъра на сключените договори за доставка на сурово мляко.
За включване в регистъра първият изкупвач подава заявление по образец, одобрен от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие" в областната дирекция на ДФЗ по адрес на дейността си заедно с опис на всички приложени договори със задължителните елементи на същите, на електронен носител.
Самото заявление се подава в 14-дневен срок от сключването на договорите лично от първия изкупвач, от законния му представител или от упълномощено от него лице с пълномощно с нотариална заверка на подписите. Това става и по електронен път, след подаване на заявление за предоставяне на права за достъп и ползване на електронен модул, съгласно указания от изпълнителния директор на ДФЗ.
Служителите на ДФЗ извършват предварителен преглед на подадените документи в присъствието на кандидата, на неговия законен представител или на упълномощеното от него лице.
В случай на липси или нередовност във всички представени документи, заявлението не се приема или не се одобрява за прието в модула, като незабавно се връща на първия изкупвач заедно с писмено изложение за всички установени липси и/или нередности.
Всички приети заявления получават уникален идентификационен номер с отбелязани дата, час и минута на регистрацията им в Интегрираната система за администриране и контрол.
Предлаганият проект на наредба не съдържа разпоредби, транспониращи актове на Европейския съюз, поради което не е изготвена и приложена таблица за съответствие с правото на Европейския съюз.