Фермерите от Националния съюз на говедовъдите в България са в пълно неведение за качеството на произвежданото от тях мляко, което поражда слухове за масови провали и поредни фалити на стопанствата. За това алармира съпредседателят на съюза Димитър Зоров, който в писмо до изпълнителния директор на Българската агенция за безопасността на храните Дамян Илиев призова за спешен диалог с фермерите. В това писмо се посочва, че „независимо от взетите от фермерите мерки за повишаването на качеството имаме информация, че резултатите на изследваните втори проби в голяма степен са негативни”.
Според говедовъдите това се дължи на слабата подготвителна кампания сред млекопроизводителите, вина за което имат и браншовата организация, и администрацията. „Ние нямаме официален документ за броя на пробите, които ще се вземат, за показателите, които ще се изследват, и за начина на вземането на пробите. Всичко, което знаем, сме получили от медиите. Не знаем какви са правата на нашите фермери и в крайна сметка как ще се определят фермите на които ще бъде даден документ, че произвеждат качествено мляко”, се посочва в писмото.
Синор.БГ отправи запитване до агенцията по храните, от където ни съобщиха, че самите проби ще се взимат в продължение на два месеца и половина от различни региони в страната, като всяка ферма ще бъде инспектирана повторно. Обяснимо е тези проверки да са внезапни. Според експертите самите резултати ще бъдат обявени едва след повторвните проверки, затова те съветват фермерите да не се притесняват от тази неизвестност.
„Всеки фермер знае как да постигне нужната стерилност, така че качеството на млякото да отговаря на евростандартите, затова няма защо да се притеснява от провали”, обясниха експерти от агенцията. В интервю за Синор.БГ Дамян Илиев подробно разясни, че като контролиращо звено агенцията е въвела строга организация, с която да гарантират, че проверките са абсолютно анонимни и по никакъв начин няма да бъдат манипулирани или сгрешени.
От съюза на говедовъдите припомнят, че ситуацията в сектор „мляко” е изключително трудна, затова настояват за диалог, така че хората да имат увереност за бъдещия си бизнес.
„Би било добре структурите на агенцията след приключване изследването на вторите проби да проведат срещи по области с фермерите, за да сме наясно с всички въпроси по ветеринарното обслужване. Ако не се предприемат веднага мерки в това отношение няма, да имаме нито фермери нито мляко”, посочи Михаил Михайлов, изпълнителен директор на съюза.