Острите спорове между фермери, преработватели и администрация по проблемите в млечния сектор са на път да бъдат изгладени и това се видя от последната среща на ръководството на Българската агенция за безопасността на храните с фермери и млекопреработватели, проведена пред ден. Това съобщи пред Синор.БГ шефът на агенцията Дамян Илиев, коментирайки разговорите с бизнеса по екшън плана, свързан с контрола върху качеството на млякото. Пред животновъдите той даде пълен отчет за това кои от големите ферми произвеждат неотговарящо на евростандартите мляко и какво ще се случи в края на май със стопанствата, които не изпълнят изискванията за минималиня брой микроорганизми и соматични клетки, допустими в милилитър мляко.
От началото на март експертите провериха всичките 1 200 ферми с над 50 крави. Този екшън план е последната отсрочка за българските животновъди, които Европейската комисия допусна по отношение на качеството на суровината, използвана за млечните продукти.
Без да уточнява каква част от проверените стопанства са извън стандартите, Илиев обясни, че указанията на ветеринарите са спазени и при вторите проверки стопанствата са постигнали нужното качество, което дава надежда, че процентът на провалилите се ще бъде нищожен. След май агенцията ще започне проверки и на фермите, където се отглеждат от 9 до 50 крави. Там се изисква повече време, защото това са 6 хиляди стопанства.
"Едва в края на май, когато приключат повторните проверки, ще оповестим кои стопанства ще бъдат изключени от регистрите", посочи шефът на агенцията. Да припомним, че неотговарящото мляко може да се изкупува само за производство на сирене и кашкавал, което поради дългия период на зреене не е опасно за консумация.
От своя страна по време на срещата и животновъдите са поставили нови условия за контрола върху търговията с мляко от европейските държави. При проверките в мандрите през последните десет дни инспектори от агенцията са засекли 200 т неотговарящо на евростандартите мляко, което е доставено от Унгария, Чехия и Словакия.
Пред Синор.БГ Танчо Колев припомни огромните щети, които евтиният внос на мляко от европейските държави нанася върху родното животновъдство. "След като от нас се иска да инвестираме в качеството на млякото, как ние да сме сигурни, че мандрите не купуват същото мляко от Европа, само защото е по-евтино", коментира Колев.
Браншовиците са поискали от агенцията по храните да прави контрол върху всяка партида вносна суровина, за да бъде защитено българското производство. "На този етап сме доволни от контрола на Националната агенция по приходите, която засили проверките по прибирането на ДДС върху търговията от ЕС. Според животновъдите агенцията по храните би могла също да се включи в този контрол", коментира и Димитър Зоров, млекопроизводител и животновъд.
Шефът на агенцията Дамян Илиев обясни, че ще се направи анализ на законодателството и ако подобна мярка не влезе в противоречие с евродирективите, може да се организира подобен контрол.