Зеленчуците се смятат за топлолюбиви, ако растат добре и плододават щедро при дневни температури не по-ниски от 22 градуса по Целзий и нощни не под 10 градуса. Необходимо е да отчитаме тези особености, когато засаждаме семената и пресаждаме разсада на постоянно място на открито, за да избегнем възможността да загинат от внезапните застудявания през пролетта.
Сред особено топлолюбивите зеленчуци са аспержите, чиито семена имат нужда от 20-22 градуса, за да пробият, но най-богата реколта дава при 10-15 градуса. Дори кратковременните застудявания за тях са смъртоносни. Подобно е положението и с разсада от патладжани – семената поникват при температури над 15 градуса, а под тях растежът на растенията спира и при 10 градуса листата започнат да отмират. Ако тези температури се задържат за една седмица, растенията загиват. На бамята също са нужни 15 градуса за покълване на семената.
И културите от семейство „тиквови” са сред заморничавите в света на зеленчуците. Самите тикви издържат захлаждания до 10 градуса по Целзий, а кълновете се появяват при 13 градуса. Студовете са фатални за тях. Семената на краставиците и патисоните прорастват при 12 градуса, но за дружно покълване е нужна температура от 20-30 градуса. При 15 градуса ластуните на краставиците започват да вехнат, а растенията загиват, когато температурата падне до 3 градуса. Дори кратко застудяване ще ликвидира напълно разсада. За да покълнат семената на пъпешите и дините, температурата на околната среда не трябва да е под 16 градуса. Продължително захлаждане до 5-10 градуса ще забави развитието на растенията, а студовете бързо унищожават и дините, и пъпешите. Най-калени сред тиквовите са тиквичките – семената им покълват при 8 градуса по Целзий, а минималната температура за растежа на ластуните е 10-12 градуса. Те понасят кратки захлаждания до 6 градуса, но при спад на температурите до -1 градуса не ги чака нищо добро.
Същото се отнася и за фасула – понася кратковременно застудяване, но при отрицателни температури растенията загиват масово. И доматите преживяват кратки студове, но понижаването на температурите до -3 традуса е фатално, а периоди с температури от -1 до 2 градуса по Целзий ще забавят плододаването им с 2-3 седмици.
Пиперът е по-нежен от доматите и загива още при падане на температурите под 0 градуса. Интересно е, че вече развитият пипер устоява и на студ от -6 градуса, но за съжаление това не се отнася за разсада.
А за да не се стига до положение разсадът да порасне прекалено преди пресаждането му на открито, трябва да сме наясно при какви температури да го държим: зелето – от 6 до 10 градуса, кромидът и целината – 8-10 градуса, растенията от семейство „картофови” – 12-15 градуса и тези от семейство „тиквови” – 15-17 градуса.