Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.02.2018 г.

С „Лебозол“ премахвате рисковете от недостиг на сяра след топлата зима

Николай Желев, представител на „Лебозол България“ за Югоизточна България:
С „Лебозол“ премахвате рисковете от недостиг на сяра след топлата зима

За пореден път на пролетното изложение за селскостопанска техника АГРА в Пловдив фирма „Лебозол България“ изненадва фермерите с перфектно подбрани решения за подхранване на културите. Консултантите на германската компания точно разчитат зададените им от фермерите параметри по отношение на етапа от развитието на културите, така че да предложат онези съставки, които са най-подходящи за съответното местоположение. Потърсихме представителя на „Лебозол България“ ООД за областите Бургас, Ямбол и Сливен, Николай Желев, който да разясни новостите в предлаганите продукти, така че земеделците да направят сигурния избор за пролетното подхранване.

Г-н Желев, след необичайно топлата зима как се развиват посевите и какви са предложенията на „Лебозол“ в помощ на фермерите“?

Поради сравнително високите за сезона температури културите изобщо не можаха да влязат в покой, в резултат на което те продължиха вегетацията си и в момента наблюдаваме доста напреднало развитие. Буквално след около десетина дни очаквам житните култури да започнат да образуват първи стъблен възел, което е доста рано за края на февруари и началото на март. Тук говорим основно за пшеницата, ечемика и тритикалето. Опасенията са, че поради липсата на зимен покой при посевите продължаваше да се развива фотосинтеза, в следствие на което се усеща осезаем недостиг на някои микроелементи, които бяха изчерпани от хранителната среда.

От какво имат нужда посевите при тази ситуация?

Силно изявен е недостигът на сяра и манган, но някои фермери го бъркат с недостиг на азот, което може сериозно да наруши технологията. Защото забелязваме, че фермерите масово започнаха да влизат с торачките, залагайки по 10-12 до 15 килограма амониев нитрат, което не е най-правилният вариант за подхранване на културите на този етап.

Какво е предложението на „Лебозол“ за правилното подхранване на есенниците?

При пръв удобен момент, в който може да се влезе в нивите с техника за пръскане, фермерите трябва да използват микроелементи като мед, манган, цинк в житните култури. От нашите препарати на първо място това е миксът за житни култури, съдържащ мед, манган, цинк, магнезий и много малко азот, колкото да спомогне за усвояването на тези елементи. Магнезият е основен фактор в хлорофила, което осигурява и активната фотосинтеза за културите.

Другият вариант, който може да предложим на основата на мед, манган и цинк, е продуктътLebosol®КвадроС. Освен тези три елемента той съдържа и сяра и се прилага в съотношение 199 грама на литър за декар.

Какви са новите предложения от „Лебозол“ тази година?

Тази година фермерите ще бъдат приятно изненадани от новия продукт Lebosol®Квадро Макс, който има по-голямо съдържание на сяра и ще бъде от изключителна полза през пролетта. Сярата в този продукт е необходима за по-пълното усвояване на азота, защото обикновено се набляга на сериозно азотно подхранване през пролетта, затова трябва да обезпечим растенията с нужното количество сяра, така азотът да се оползотвори по естествен път.

Lebosol®Квадро Максе със 106 грама по-голямо съдържание на сяра, като съотношението при него е 305 грама сяра на литър вместо 199, както е например приLebosol®КвадроС. Този продукт вече е на пазара и вярвам, че ще бъде изключително полезен за пролетните пръскания.

Останалите ни предложенияна базата на мед, манган и цинк са добре познати и ценени от фермерите. Става въпрос за Lebosol®Трипъл и Lebosol®ТриМакс, които са в различно съотношение на тези три химични елемента. Препоръчваме ги в случаите, когато има конкретен недостиг на някой от тези елементи, но това става след анализ на конкретното поле.

При рапицата какви са тазгодишните ви предложения?

В Южна България тази култура е застъпена доста широко, затова и при нея можем да прилагаме различни варианти за подхранване в началото на стрелкуване. На този етап от развитието на растенията можем да използваме Микс за рапица и слънчоглед СК – който е течна смес с калций, сяра, манган и молибден, необходимите елементи за една маслодайна култура.

Друг успешен продукт е Lebosol®МагС – суспензия на магнезиев хидроксид със сяра. Магнезият като централен атом във хлорофила помага за по-добрата фотосинтеза, а сярата – за по-цялостното усвояване на азота. Тя взима участие и при синтезата на мазнините.

Интересен продукт при рапицата за пролетното подхранване е иLebosol®ВиталосолGold от златната линия на фирма „Лебозол“, който е на пазара вече 2 години. Той съдържа мед, манган и сяра и когато третирате с този препарат, вие може да разчитате на равномерен цъфтеж, добро маслено съдържание, хубави разклонения, качество, здравина и жизненост на растенията.

Важен продукт за развитието на маслодайните култури в частност на рапицата е и борът. В това отношение фирма „Лебозол“ е най-големият производител на бор за селскостопански нужди в Европа. Нашият бор е с концентрация 11 процента, или 150 грама в литър. С неговото прилагане вие осигурявате качествен цъфтеж и по-добро узряване на семената от рапица. Дозата, която е най-подходяща за приложение е от 150 до 200 мл на декар.

Напоследък интересът към протеиновите култури расте. Какви са предложенията ви в тази насока?

Важно е да се знае, че борът има добро отношение и към протеиновите култури. Същото се отнася и за Микса за рапица и слънчоглед, който успешно може да се прилага за грах, боб, леща, нахут и др. При протеиновите култури експертите на „Лебозол“ са добри консултанти и могат да предложат конкретни решения за всяко поле и за всеки фермер, така че да се получи най-подходящото подхранване.

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

С „Лебозол“ премахвате рисковете от недостиг на сяра след топлата зима
14287
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Янко Борисов, продуктов мениджър на компанията за България
Новите решения на Лебозол срещу сушата
Защо есенното подхранване с микроелементи е толкова важно за зимните житни култури?
Хусейн Ахриев, управител на „Лебозол България“:
При екстремална суша разчитайте на листните торове на „Лебозол“
Валентина Петрова, търговски представител на „Лебозол България“:
Листното подхранване през есента става все по-наложително
Есенно листно подхранване с Лебозол®
Лебозол® дава отговор на въпроса дали подхранването на семената е наистина необходимо
Третиране на семената с хранителни елементи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини