Начало » Новини » Интервю
18.06.2019 г.

Листното подхранване през есента става все по-наложително

Валентина Петрова, търговски представител на „Лебозол България“:
Листното подхранване през есента става все по-наложително

Близо две десетилетия Земеделската кооперация „Изгрев 93“ в свищовското село Царевец организира открит Ден на пшеницата, където компании за семена, торове и препарати за растителна защита традиционно представят резултатите от своята дейност на полето. Сред често канените компании е и германската компания за листни торове и други подхранващи продукти за селското стопанство „Лебозол България“, която на полето в Царевец се представя за девети път.

Пред Синор.БГ представителят на компанията за региона Валентина Петрова представи предимствата на торовете, използвани от фермерите от есента на 2018 г. и първото полугодие на 2019 г.

- Г-жо Петкова, какъв беше изборът за подхранване на есенниците, приложен от „Лебозол България“ за реколта 2018-2019 г.?

С кооперацията в Царевец поддържаме традиционни контакти, затова и продуктите ни са ценени от стопаните.От есента на миналата година третирахме не само опитните полета, но и масовите посеви на кооперацията с нашите продукти. Преди есенната сеитба семената на пшеницата и ечемика бяха подхранени с продукта Lebosol®-Тотал Кер - съчетание от макро-, микроелементи и аминокиселини. Прилага се в доза 2 литра на един тон семена заедно с обеззаразяването. Целта е да се получи по-дружно поникване, по-добро братене, както и развитие на кореновата система и кореновите власинки. Всичко това осигури добре развит посев, необходим за спокойното презимуване на културите.

За съжаление есента беше много топла, а и сухата зима оказа негативно влияние, което се отрази върху поникването и развитието на пшениците, ечемика и рапицата. В България няма практика пшеницата да се пръска листно есента, но лично като агроном смятам, че това е много важно мероприятие. И това пролича през тази зима, когато в цялата страна развитието на културите беше забавено. Затова бих посъветвала фермерите занапред да прилагат листното торене през есента.

- Какви са предложенията на „Лебозол“ за листно подхранване при есенниците?

Препоръката ни е да се наблегне на фосфор, манган и на другите основни елементи. В това отношение продуктът на „Лебозол“ Нутрифос, който е с азот, фосфор и цинк, има изключително стимулиращо действие за братене и за есенно развитие на културите. От манган съдържащите торове най-новото предложение е Lebosol®-НитроМикс. Освен манган той съдържа мед, цинк и Аминозол®, като дозата е 200 мл на дка.

Миксът при житни култури (Lebosol®-Микс за житни СК) е подходящ със съдържанието си на микроелементи. Препоръчвам още Lebosol®-Манган-Нитрат 235, Lebosol®-Мангамино и Lebosol®-ТриMакс СК – всичките продукти са манган съдържащи елементи, които осигуряват нужните елементи за развитие и за презимуване на посевите.В резултат на това при възела на вретенето се натрупват захари и така растението добива устойчивост.

През есента на миналата година в землището на Царевец третирахме посевите листно за първи път с Lebosol®-НитроМикс – мед, манган, цинк и аминокиселини в 200 мл на дка. Така подобрихме състоянието на посевите.

След тежката зима обаче се налагаше нов подход и през пролетта прибегнахме отново до продукта Lebosol®-Тотал Кер в доза 300 мл на дка. Идеята беше максимум да подхраним братята, като стабилизираме пшеницата до следващата фаза и успяхме. Получиха се средно по 4-5 братя на стрък и като добавим добрата селекция на сортовете пшеницата видимо беше в добро състояние.

- Кога направихте последните третирания?

Това подхранване стана преди изкласяването на пшеницата, когато повторихме с Lebosol®-НитроМикс. Медта влиза за по-добър цъфтеж и за озърняване на класа, както и против белокласие. Цинкът влияе на процеса на протеините, а манганът държи по-дълго време листният апарат зелен, като подобрява азотния метаболизъм до жътва. Аминозол®-ът от своя страна пък подобрява развитието и в момента пшениците са с много здрав и зелен флагов лист. Той е последният зелен елемент, който храни класа, за да се получи добър добив.

- Кои бяха предложенията на „Лебозол“ за пролетните култури?

В това отношение продуктовата ни листа е изключително богата - с много варианти, които стопаните да избират. Целта на компанията е за всяко поле, независимо в коя част на страната се намира то, предложенията за торене на посевите да се решават индивидуално. И това е свързано с разликите в почвените условия, сортовете, които се използват, технологиите и климатичните условия. Затова и след оглед на полето ние успяваме да дадем правилната „рецепта“, така че да предотвратим недостига на определени елементи, ако той съществува.

При слънчогледа например изключително подходящи са Lebosol®-Микс за рапица и слънчоглед СК,Lebosol®-Бор и Lebosol®-Молибден. Предлагаме и варианти на NPK с микроелементи. Примерно, в никакъв случай не трябва да се мисли, че борът е решение за цяла Северна България при слънчогледа.  

- Кога беше последното подхранване на полето в Царевец?

При сеитбата през април времето беше студено и слънчогледът вървеше трудно. Затова и след поникването подхранихме с Lebosol®-НитроМикс, благодарение на който растението успя да се изтласка и да се развие нормално. Приложихме го в доза от 100 мл на дка, когато слънчогледът беше във фаза втора-трета двойка. Преди няколко дни, в началото на юни, когато растенията бяха във фаза бутонизация, подхранихме с Lebosol®-Бор в доза от 200 мл на дка.

Интервюто взе:

Екатерина Стоилова

Листното подхранване през есента става все по-наложително
20699
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Янко Борисов, продуктов мениджър на компанията за България
Новите решения на Лебозол срещу сушата
Защо есенното подхранване с микроелементи е толкова важно за зимните житни култури?
Хусейн Ахриев, управител на „Лебозол България“:
При екстремална суша разчитайте на листните торове на „Лебозол“
Есенно листно подхранване с Лебозол®
Лебозол® дава отговор на въпроса дали подхранването на семената е наистина необходимо
Третиране на семената с хранителни елементи
Лебозол®-Червено - разлага растителните остатъци на полето
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини