Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.11.2017 г.

Отглеждане на памук

Съветите на Лебозол
Отглеждане на памук

За да развие мощната си коренова система, памукът изисква дълбоки и добре аерирани почви. Необходими са му топли, богати с хранителни вещества почви, с голяма влагоемкост, добра влагозадържаща способност. Благоприятни за развитието на памука са почви с неутрална или слабо алкална реакция. Не се развива добре на кисели или засолени почви. Органо-минералните торове и биостимулатори се прилагат както за третиране на семената, така и за третиране на посева или комбинирано. За да се развива правилно се отглежда предимно при поливни условия.

Памукът реагира много добре на торене с оборски тор или минерално торене. Главно значение имат (N) азотните и (Р) фосфорните торове. При доказана нужда се внасят (К) калиеви и микроторове. От тях добре реагира на вегетационното подхранване на манган(Мn) и бор(В) . Средният добив на памук от 1 дка е 140 кг., а максималния е 400 кг/дка.

Памукът има нужда от плодородна почва с добра влагозадържаща способност, добре дренирана и с добра аерация. Може да бъде отглеждан при pH 5.8-8.0, но дава най-добри резултати при pH 6,3-7,5. Добивът спада значително при pH под 5,5 и над 8,5.

Изисква за отглеждане слънчеви терени. Предпочита полеви-условия, дъждуване или капково напояване. Оптимални температури за развитието му са между 20-30 °C. Чувствителен е на засоляване. Важно условие е памука да се тори с качествени торове, без примеси и замърсявания. Нуждае се предимно от торене с основните NPK елементи, (S) сяра и (Mg) магнезий- основен строителен материал, от който растенията изграждат своя организъм.

От микроелементите най-важни за доброто развитие на памука имат  Бор(В) и Цинк(Zn), които са необходими главно за нормалния обмен на веществата в организма.

Чувствителна култура на засоляване на почвата.

Засоляването може да бъде резултат от природата на почвата, засолени поливни води, неправилна употреба на торове, и приложение на неподходящи и некачествени торове.

- Нормата на торене с (N) Азот е 7-12 кг/дка за един сезон, като 40% от нея се дава преди сеитбата, а останалите 60% при височина на растенията 20-30 см.

- (Р) Фосфор при памука: 1,0-2,5 кг/дка. Растенията имат най-голяма нужда през летните месеци, симптомите на недостига му се проявяват през пролетта, когато почвата е студена и корените са затруднени да го усвоят. Недостигът на (Р) води винаги до падане на добива, той стимулира доброто вкореняване и цъфтежа.

- (К) Калий при памука: 4,0-7,0 кг/дка. Има най-голяма нужда от (К) във фазите от цъфтеж до изразяване на кутийките. Липсата на калий води до лошо качество на влакното. Необходимо е да се направи предсеитбено и след това листно подхранване. Увеличава значително броят на разклоненията и цветовете.

- (S) Сяра- Усвоява в същите количества като (Р) фосфора. Важно за добрия добив на памук. Недостигът на сяра води до неефективно усвояване на азота. Сярата участва в биохимичните процеси неутрализиращи вредният ефект на токсичните тежки метали, и някои болести върху физиологията на растенията.

- (Mg) Магнезий- Оптимална доза за торене при памука е 1,5-2,0 кг/дка Mg. Магнезият е носител на фосфора в растението необходим за деленето на клетките.

- (Ca) Калций- Важен за устойчивостта на засушаване, високи и ниски температури. Калцият заедно с калият и магнезият неутрализират органичните киселини, които се образуват в клетките при клетъчният метаболизъм. Подобрява усвояването на други хранителни елементи от корените и транспорта им в растението. Норма на торене с (Ca) калций 1,5-3,0 кг/дка.

- (В) Бор - Важен за добрия добив от памук. Стимулира растежа на корените и разклоненията, формиране на цветове, за опрашването им и за формиране на семена. Най-често недостигът на (В) бор се изразява върху леки, песъчливи почви, на алкални почви и при засушаване.

Нормата на торене с Бор листно е 50-100 гр/дка.

- (Zn) Цинк- необходим за нормалния растеж и развитие. Подпомага производството на хлорофил. При липса или недостиг добивите са драстично намалени, зреенето се забавя и качеството на влакното се влошава. Нормата на торене с цинк листно е 50-150 гр/дка.

- (Mn) Манган (по-рядко срещан недостиг) - Манганът увеличава броят на цветовете и сухото вещество. Участва във важни процеси в растението, като фотосинтезата, дишането и усвояването на азота. Важен за опрашването на цветовете и образуването на семена, растежа на корените и устойчивостта на коренови болести.

- (Fe) Желязо при памука- По-рядко срещан недостиг.

Памукът се отглежда в света на около 400 млн.дка площ. Най-големи производители на памук в момента са: Китай, Индия, САЩ, Пакистан, Узбекистан и Австралия.

Статията е предоставена с любезното съдействие на Лебозол.

Отглеждане на памук
37227
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Ставката е 1 492.96 лв./ха
ДФЗ преведе близо 2 млн. лева на 38 памукопроизводители
Борба с неприятелите
Памуковата нощенка е сериозен враг на доматите
Подкрепата се разпределя между 56 земеделски стопани
Преведоха близо 2 милиона лева специално плащане на производителите на памук
Памукопроизводителите получиха 3,7 млн. лева за Кампания 2021
Фонд „Земеделие”
Производителите на памук получиха средно по 34 хиляди лева за Кампания 2020
Evalio® AgroSystems - Мониторинг - Прогнозиране - По-добри решения
ФМС Агро България започна проследяване на основните неприятели Царевичен стъблопробивач и Памукова нощенка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини