Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.11.2017 г.

Отглеждане на памук

Съветите на Лебозол
Отглеждане на памук

За да развие мощната си коренова система, памукът изисква дълбоки и добре аерирани почви. Необходими са му топли, богати с хранителни вещества почви, с голяма влагоемкост, добра влагозадържаща способност. Благоприятни за развитието на памука са почви с неутрална или слабо алкална реакция. Не се развива добре на кисели или засолени почви. Органо-минералните торове и биостимулатори се прилагат както за третиране на семената, така и за третиране на посева или комбинирано. За да се развива правилно се отглежда предимно при поливни условия.

Памукът реагира много добре на торене с оборски тор или минерално торене. Главно значение имат (N) азотните и (Р) фосфорните торове. При доказана нужда се внасят (К) калиеви и микроторове. От тях добре реагира на вегетационното подхранване на манган(Мn) и бор(В) . Средният добив на памук от 1 дка е 140 кг., а максималния е 400 кг/дка.

Памукът има нужда от плодородна почва с добра влагозадържаща способност, добре дренирана и с добра аерация. Може да бъде отглеждан при pH 5.8-8.0, но дава най-добри резултати при pH 6,3-7,5. Добивът спада значително при pH под 5,5 и над 8,5.

Изисква за отглеждане слънчеви терени. Предпочита полеви-условия, дъждуване или капково напояване. Оптимални температури за развитието му са между 20-30 °C. Чувствителен е на засоляване. Важно условие е памука да се тори с качествени торове, без примеси и замърсявания. Нуждае се предимно от торене с основните NPK елементи, (S) сяра и (Mg) магнезий- основен строителен материал, от който растенията изграждат своя организъм.

От микроелементите най-важни за доброто развитие на памука имат  Бор(В) и Цинк(Zn), които са необходими главно за нормалния обмен на веществата в организма.

Чувствителна култура на засоляване на почвата.

Засоляването може да бъде резултат от природата на почвата, засолени поливни води, неправилна употреба на торове, и приложение на неподходящи и некачествени торове.

- Нормата на торене с (N) Азот е 7-12 кг/дка за един сезон, като 40% от нея се дава преди сеитбата, а останалите 60% при височина на растенията 20-30 см.

- (Р) Фосфор при памука: 1,0-2,5 кг/дка. Растенията имат най-голяма нужда през летните месеци, симптомите на недостига му се проявяват през пролетта, когато почвата е студена и корените са затруднени да го усвоят. Недостигът на (Р) води винаги до падане на добива, той стимулира доброто вкореняване и цъфтежа.

- (К) Калий при памука: 4,0-7,0 кг/дка. Има най-голяма нужда от (К) във фазите от цъфтеж до изразяване на кутийките. Липсата на калий води до лошо качество на влакното. Необходимо е да се направи предсеитбено и след това листно подхранване. Увеличава значително броят на разклоненията и цветовете.

- (S) Сяра- Усвоява в същите количества като (Р) фосфора. Важно за добрия добив на памук. Недостигът на сяра води до неефективно усвояване на азота. Сярата участва в биохимичните процеси неутрализиращи вредният ефект на токсичните тежки метали, и някои болести върху физиологията на растенията.

- (Mg) Магнезий- Оптимална доза за торене при памука е 1,5-2,0 кг/дка Mg. Магнезият е носител на фосфора в растението необходим за деленето на клетките.

- (Ca) Калций- Важен за устойчивостта на засушаване, високи и ниски температури. Калцият заедно с калият и магнезият неутрализират органичните киселини, които се образуват в клетките при клетъчният метаболизъм. Подобрява усвояването на други хранителни елементи от корените и транспорта им в растението. Норма на торене с (Ca) калций 1,5-3,0 кг/дка.

- (В) Бор - Важен за добрия добив от памук. Стимулира растежа на корените и разклоненията, формиране на цветове, за опрашването им и за формиране на семена. Най-често недостигът на (В) бор се изразява върху леки, песъчливи почви, на алкални почви и при засушаване.

Нормата на торене с Бор листно е 50-100 гр/дка.

- (Zn) Цинк- необходим за нормалния растеж и развитие. Подпомага производството на хлорофил. При липса или недостиг добивите са драстично намалени, зреенето се забавя и качеството на влакното се влошава. Нормата на торене с цинк листно е 50-150 гр/дка.

- (Mn) Манган (по-рядко срещан недостиг) - Манганът увеличава броят на цветовете и сухото вещество. Участва във важни процеси в растението, като фотосинтезата, дишането и усвояването на азота. Важен за опрашването на цветовете и образуването на семена, растежа на корените и устойчивостта на коренови болести.

- (Fe) Желязо при памука- По-рядко срещан недостиг.

Памукът се отглежда в света на около 400 млн.дка площ. Най-големи производители на памук в момента са: Китай, Индия, САЩ, Пакистан, Узбекистан и Австралия.

Статията е предоставена с любезното съдействие на Лебозол.

Отглеждане на памук
41233
 

Последни материали
Виж
Проверките за поражения приключват до края на май
Над 300 000 дка са заявени с измръзвания
Съвети за градинаря
Ето какво да добавим в ямките при засаждане на доматите!
Важно за фермерите!
На 7 май Европарламентът ще гласува визията за бюджета на ЕС след 2027 г.
Активно обсъждане на бъдещата ОСП
Втори диалог на еврокомисаря Хансен за младежките политики
Предстоящо
На 8 май Еврокомисията ще проведе конференция за визията на ОСП
Лесотехнически университет
Научен екип подготви стандарт за улично озеленяване
Свързани материали
Виж
Финансови стимули
Украйна започва ударно увеличаване на площите с памук
Мехмед Дикме коментира
Ще отглеждаме ли отново памук, този път за барут?
Ставката е 1 492.96 лв./ха
ДФЗ преведе близо 2 млн. лева на 38 памукопроизводители
Борба с неприятелите
Памуковата нощенка е сериозен враг на доматите
Подкрепата се разпределя между 56 земеделски стопани
Преведоха близо 2 милиона лева специално плащане на производителите на памук
Памукопроизводителите получиха 3,7 млн. лева за Кампания 2021
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини