За първи път в България иновативна система спестява неколкократното вдигане на тежки чували за пълнене на домашни камини и отоплителни пелетни горелки. Уредът извършва зареждане с до 300 килограма дневно. В своя "фермерски" вариант на една работна смяна системата може да пълни и силози с по 3 тона зърно. Изцяло автоматичната разработка ще бъде демонстрирана на специализираната изложба АГРА, която ще се проведе от 21 до 25 февруари в Палата 3 на Международен панаир Пловдив, съобщиха конструкторите.
Подходяща е за зареждане на бункери с фуражи и за отопление на оранжерии и големи помещения в селското стопанство. "Това означава, че системата може да се адаптира лесно спрямо нуждите на конкретния случай", обясни инж. Александър Лалов продуктов мениджър във фирмата производител "ТMG". Идеята възникнала преди 3 години, а в момента можем да задоволим и най-претенциозните изисквания откъм мощност, позициониране и обем, уверяват експертите от пловдивската компания.
Според изчисленията системата е в състояние да работи без дефекти повече от 20 години. На вакуумен принцип се изсмуква материалът от специално разработен голям контейнер и се пренася към съответния уред, съд или апаратура. Това става с мощен двигател и филтър. Процесът на зареждането е напълно автоматизиран - датчик следи нивото на материала в бункера и преди неговото изчерпване, стартира нов цикъл. Принципът й на работа позволява тя да се ползва също за зареждане на домашни камини и отоплителни горелки на пелети. Чувалите с тях са тежки и неколкократното им вдигане е изключително неудобство, особено за възрастни хора, смятат конструкторите. Системата на "ТMG" е без обслужване - с изключение на първоначалното поставяне на материала в контейнера. Поетапното напълване на отоплителния уред с нужното количество материал за горенето се дозира чрез автоматика. Конструкторите са елиминирали напълно риска от засмукване на искри при зареждането, което превръща системата в изключително безопасно устройство дори в силно запалима среда. Специалните филтри са самопочистващи се.
Уредът е лесен за монтаж и закрепване, не заема голяма площ. За битови нужди капацитетът за зареждане на ден е 300 килограма горивен материал. Спрямо количествата се разработва и различна автоматика. Затова всяка отделна система е бутикова и се изработва по индивидуалните параметри, обясни инж. Александър Лалов. При необходимост може да се постави сензор за осветление, с който работата спира през нощта след извършване на последното зареждане. Цената на системата започва от 1600 лева.
Освен пелети, фураж, зърно, брашно и гранулати системата пренася всякакви видове насипни и прахообразни материали в селското стопанство, в хранително-вкусовата и във фармацевтичната промишлености, в производството на пластмасови изделия. В зависимост от конкретния материал за пренос възникват и проблеми, чието разрешаване е част от действието на системата. Например пелетите често се групирали произволно и "засядали", без да пропадат в улея. Специална засмукваща сонда разбива струпването за секунди и осигурява безпроблемната работа на устройството, обясняват експертите.