Потребителите на растителни заместители на кравето мляко на практика се отказват от необходимата си дневна доза йод, показват изводите на учени от университета в британския град Съри, публикувани в изданието British Journal of Nutrition. Изследователите проучили съдържанието на йод в 47 напитки на растителна основа, включително получени от соя, бадеми, кокосови орехи, овесени ядки, ориз и лешници, мълху част от които стоял и надпис „за деца”. Пробите били изследвани в британската Национална лаборатория за химически и биологически измервания. Голяма част от растителните напитки не съдържала необходимото ниво на йод, а засечените количества не надхвърляли 2% от съдържанието на елемента в кравето мляко.
Йодът е необходим на човешкия организъм за нормална мозъчна дейност, а също и за безпроблемно протичане на бременността при жените. Предишни изследвания на учени от университета показаха, че ниското ниво на йод в организма на бременните жени води до понижаване на коефициента на интелигентност на децата им. Прясното мляко е основен източник на йод за хората и онези, които преминават на растителните му аналози, рискуват да стигнат до недостиг на веществото в организма им.
Голяма част от хората не са наясно доколко йодът е необходим на организма, особено през периода на бременността у жените и подготовката за нея, смята професорът в университета в Съри Маргарет Рейман. „Чаша растителна напитка съдържа само 2 микрограма йод и това е изключително малка част от препоръчителната дневна доза за възрастен индивид, която е 150 микрограма дневно, а за жените по време на бременността – 200 микрограма на ден”, изтъква Рейман.
На свой ред лекторът в университета Сара Бат коментира, че потребителите избират растителните напитки, за да заменят напълно прясното мляко най-вече заради алергии към определени белтъчини. В този случай обаче те трябва да се погрижат да си набавят допълнителни източници на йод, а ако избират добавки с него – да избягват значителното надхвърляне на дневните дози, подчерта Бат.