Производството на птиче месо в Европейския съюз през 2017 г. е намаляло с 1,7% до 14,38 млн. тона, след като година по-рано бе отчело ръст от 4,4% до 14,63 млн. тона, сочат оценки на експерти на Европейската комисия, цитирани от полското електронно издание Farmer. Като основна причина за неблагоприятния резултат е изтъкнат птичият грип, като многобройните огнища на болестта, регистрирани на територията на общността, са ограничили развъждането на пилетата, отглеждани за месо.
В периода между октомври 2016 г. и юли 2017 г. вирусът на птичия грип е бил установен над 1 100 пъти в 23 от държавите-членки на ЕС. Най-много огнища на заболяването са регистрирани във Франция, но то засегна сериозно и Унгария, Германия, България и Полша. Освен преките загуби за производителите от унищожаването на болните и контактувалите с тях птици, част от държавите-вносители извън общността се отказаха от купуването на отглежданите в ЕС пернати.
През първото тримесечие на 2017 г. най-силен е бил спадът в производството на птиче месо в България – с 12,5%, Унгария (-7,3%), Германия (-1,3%) и Франция (-0,2%), сочат данни на анализатори на френската банка BNP PARIBAS. Този спад обаче е бил компенсиран до известна степен от ръста в страни, пострадали по-слабо от птичия грип. Във Великобритания например е отчетено уввеличаване на производството на птиче месо с 10,5%, в Испания – с 3,9%, в Холандия – с 1,6%, а в Полша – с 1,1%.
Според анализаторите на финансовата институция обаче производителите на птици в ЕС са преодолели доста добре проблемната ситуация и резултатите от износа сочат, че държавите-членки са в състояние да се приспособят дори към значителен срив в търговсикте потоци. Експертите на ЕК пък прогнозират, че през 2018 г. производството на птиче месо в ЕС ще нарасне с 1% и това ще доведе и до увеличаване на износа на продукта от общността.