Начало » Новини » Страната

Стратев: Птицевъдите ще бъдат обезщетени при птичи грип, ако съобщават навременно

Засегнати са 20% от всички яйценосни птици в страната
Синор.БГ / 15.11.2023 г.
Стратев: Птицевъдите ще бъдат обезщетени при птичи грип, ако съобщават навременно

Взимаме всички необходими мерки, за да прекъснем разпространението на високопатогенна инфлуенца по птиците в стопанствата в страната. Това съобщи на брифинг заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в МЗХ, в който участваха изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински и председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов. „Това е процес, който изисква общи усилия от страна на министерството, включително БАБХ, ЦОРХВ, браншовите асоциации и не на последно място научните работници, за да може да вземем навременни мерки и да прекъснем този инфекциозен процес“, коментира заместник-министър Стратев.

В рамките на последните 20 дни имаме 7 огнища, които са установени в областите Велико Търново, Пазарджик, Хасково и Добрич. Засегнати са 1,2 млн. птици или това са 20% от всички яйценосни птици в страната, съобщи заместник-министър Стратев и призова птицевъдите да съобщават навременно, ако имат съмнения за заболяване в техните ферми, за да бъдат предприети бързо необходимите мерки и да бъде спрян инфекциозният процес. Заместник-министър Стратев увери птицевъдите, че в такива случаи стопанствата ще бъдат обезщетени. Към момента са налични 12 млн. лв. и при необходимост ще бъдат предвидени още средства.

Изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински коментира, че забраната на продажба на продукти от животински произход на фермерски пазари е предприета заради струпването на фермери по тези пазари и опасността заболяването да се разпространи. Очаква се мерките да отпадат поетапно в следващите десетина дни, след като се направи цялостен скрининг в птицевъдните обекти.

Вече е разрешена продажбата на риба и рибни продукти, както и на пчелен мед на тези пазари. Очаква се след изясняване на ситуацията в страната на регионален принцип, според актуалната епизоотична обстановка, да отпадат ограниченията и за други животински продукти, уточни д-р Патарински.

Председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов каза, че в България се предприемат адекватни мерки срещу заболяването и неправителственият сектор е обединил усилията си с администрацията в лицето на БАБХ и МЗХ, и с научните среди.

Днес в МЗХ се проведе работна група, създадена със заповед на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев, която да обсъжда и предлага решения за необходимостта от изработване на Стратегия за ваксинация срещу високопатогенна инфлуенца по птиците.

Стратев: Птицевъдите ще бъдат обезщетени при птичи грип, ако съобщават навременно
5443
 

Последни материали
Виж
Симеон Радев за реакцията на Русия
България празнува 140 години от Съединението на България
При ръст от едва 72 на сто в тонажа на доставените животни
Приходите от износа на едър рогат добитък от Украйна скочиха двойно
Добрата реколта от зърно в общността се отрази по същия начин на вноса
Износът на мека пшеница от ЕС се срина почти наполовина през юли и август
Полезни съвети
Есенно третиране на почвата срещу фитофтора
Заради натоварения туристически трафик и смъртния случай край Ябълково
Ограждат пореден път край Кюстендил срещу безстопанствени животни
Иззети са дългоцевни ловни оръжия, термоприцели, супресори и боеприпаси
Заловиха трима бракониери при 2 акции в национален парк само за ден
Свързани материали
Виж
БАБХ
Ново огнище на птичи грип в Асеновград
БАБХ
Птичи грип и във ферма в Димитровградско
Птичи грип.
Българската агенция по безопасност на храните с насоки за действие при откриване на мъртви птици
Бизнесът с апел към премиера заради бездействие на БАБХ за справяне с болестта „птичи грип“
Избухна Инфлуенца по птиците в област Хасково
Щамът H5 е слабо патогенен
Откриха огнище на птичи грип във ферма за патици в централна Франция
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини