В началото на седмицата управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) определи бюджет от 4,7 милиона лева, които ще се отпуснатна овощари и производители на ягоди и малини за покупка на препарати за растителна защита през 2018 г. Решението предизвика редица въпроси у градинари, незапознати с тази схема за държавно подпомагане, затова потърсихме подробна информация за условията за кандидатстване и размера на помощта.
Според указанията всеки кандидат получава до 100 лева на хектар с ДДС (или по 10 лв. на дка) за купените от него продукти за растителна защита или такива, свързани с ускоряването на процесите на гниене на листата на овощните видове, ягоди и малини, както и за контрол на вредителите през зимния сезон, които се прилагат през есента в периода на масов листопад.
До 270 лева на хектар с ДДС пък се отпускат за продуктите за растителна защита, които се купуват за пръскане срещу вредителипри овощните насаждения, ягодите или малините през зимния сезон и които се прилагат в периода след преминаване на студовете до набъбване на пъпките.
Необходимо е разходите да са извършени след подаване на заявлението. Според указанията документите за изплащане на помощта за пръсканията, направени през миналата есен, се подават в ДФЗ в периода от 8 февруари до 2 март 2018 г. Срокът за отчитане на документите приключва на 13 април т.г., а изплащането на помощта ще приключи до 25 май.
По отношение на пръсканията, които сте направили в ранната пролет след преминаване на студовете, заявленията се приемат през есента – от 15 до 31 октомври.Срокът за отчитане на документите приключва на 16 ноември т.г., а изплащането на помощта ще приключи до 7 декември.
Допуска се преводи на помощта и след тези дати, но само при обективно възникнали сложни казуси.
В срока за отчитане се представят документи и заверена декларация от БАБХ, които да удостоверят количеството на вложените продукти за растителна защита, при спазване на изискванията на Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период и допустимите за подпомагане площи.
В случай, че разходооправдателните документи не покриват пределните стойности на съответното подпомагане, се изплаща до размера на представените разходооправдателни документи, поясниха от ДФЗ.
За тази помощ могат да кандидатстват земеделски производители на овощни насаждения, ягоди и малини, регистрирани по наредба 3 от 1999 г. Те трябва да отговарят на изискванията да са малки и средни предприятия, да нямат дългове към фонда, НАП или други държавни структури и да не са в ликвидация.
От ДФЗ припомнят, че ДДС-то върху препаратите за растителна защита не е допустим за подпомагане и това трябва да се знае от фермерите. Градинарите трябва да представят оригинална фактура или нейно копие от закупения препарат, като копието трябва да е заверено с подпис от земеделския стопанин. Депозира се и декларация по образец.