Който поне веднъж е засаждал дребни семена, е наясно колко досадна е тази работа – накрая ти се отщяват и цветята, и зеленчуците. Особено тежко е положението с цветята, най-вече с лобелиите и петуниите. Но и със сидератите могат да възникнат проблеми – например със синапа. Семената му са едни дребни и дори човек с добро зрение не може да различи колко нагъсто са засети. А виж, върху снега такива проблеми няма ... Черните или тъмнокафяви семена се виждат прекрасно на белия фон и ще избегнем презастраховката да засадим излишни количества.
Всъщност синапът често се сее върху сняг и в промишлени мащаби, тъй като се прави още преди почвата да е готова за излизането на техниката на полето с използването на самолети за целта. Дребните семена падат равномерно и със стопавянето на снега попадат в почвата.
В малката градина обаче сеитбата върху снега осигурява други предимства:
1. Оптимално разпределение на семената.
2. Ранна сеитба и съответно ранно покълване.
3. Изпреварваме вредителите и болестите, а укрепналите растения вече не са по зъбите на много от нападателите.
4. Семената придобиват зимна закалка, което води до по-силно развитие на растенията.
Най-подходящото време за сеитба върху снега е втората поливина на януари и първата на февруари – преди това няма смисъл, а по-късно е рисковано, тъй като земята може да се размрази и снегът да се стопи, така че част от важните предимства ще бъдат загубени.
Най-добре е да се използват семена от последния сезон или такива, чиято способност за покълване е проверена – ако са по-стари, трябва да увеличим количествата с 50% до 100%, което отнема едно от предимствата на сеитбата върху сняг. Можем обаче да садим гранулирани семена – те се сеят леко, но се отглеждат трудно, тъй като при най-малкото пресъхване на почвата гранулата също изсъхва и семето загива. Това не може да се случи при сеитба през зимата – запасите от влага ще стигнат за покълването на растенията.
Ако пък сме се прибрали в апартамента за зимата, можем да пренесем сеитбата върху сняг в стайни условия – в сандъчета и саксийки. Трябва само да си го внесем отвън. Докато пръстта не се стопли, можем да засадим всичко, което пожлаем – снегът ще се стопи бързо и семената ще се отпуснат равномерно върху почвата. Принципът е особено валиден за дребните семена, които често не се и вкопават в почвата по принцип.
Съдът обаче трябва да се покрие със стъкло или найлон и да се постави на топло и тъмно място. В момента, в който растенията пробият, стъклото се маха и сандъчетата се поставят на добре осветяван от слънцето перваз. Трудно е да се прогнозира кога ще стане това – доста неща зависят от конкретната температура и от използваните семена. Повечето култури пробиват след седмица до 10 дни. Дотогава почвата се „полива” с пулверизатор, за да не стресираме семената.