Само бюрократите ще спечелят от новия вариант на Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз, заяви президентът на френската Национална федерация на профсъюзите на заетите в селското стопанство Кристиан Ламбер на проведените в Париж фермерски протести, съобщи местният вестник Les Echos.
Новият вариант на ОСП ще бъде реализиран през следващия програмен период 2021-2027 г. До момента от Европейската комисия обещават, че фермерите ще спечелят от предстоящите промени, с които се предвиждали опростяване на процедурите и повишаване на ефективността на държавната подкрепа. Но подготвяният проект, чиито подробности ще бъдат представени на обществеността в ЕС през май 2018 г., вече съдържа елементи, предизвикващи притеснения във Франция и Полша. От Варшава дори се опасяват, че субсидиите за страната ще бъдат преразгледани и прехвърлени към други държави-членки, които ще са в състояние да получат високи резултати и да изтласкат полските фирми от вътрешните си пазари.
На протестите фермерите във Франция се противопоставиха на подготвяните промени, като за тях най-големият проблем се очертава предстоящото свиване на субсидиите заради излизането на Великобритания от ЕС. Те се обявиха и „срещу все по-задълбочаващото се положение, в което се намираме”, както и срещу международните споразумения, които „застрашават добросъвестната конкуренция”. Освен това те поискаха будещата ОСП „да гарантира нашата защита от Европа и да не ни удари в гърба”. Тъй като според новата ОСП се очертават проблеми и в настоящите екологични програми на държавите-членки на ЕС, в редица телевизионни програми фермерите се оплакаха и от „ужасно обърканите формуляри”, които трябва да попълнят, за да получат помощи по екологични проекти.
На среща в централата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Париж, проведена миналия вторник с участието на европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън и представители на ресорните министерство от останалите държави-членки на ЕС, на която бе обсъден въпроса за бъдещето на ОСП, френският министър на селското стопанство Стефан Травер разкритикува „прекалено сложните и неясни критерии”, според които ще бъдат отпускани субсидиите. Франция би искала да види как през следващия програмен период ОСП „създава реален кризисен резерв, гъвкав и прост”, подчерта Травер.
Според известния френски икономист Ив Медри „ако правителствата на страните от ЕС не разберат предварително какви преки плащания ще получават, това ще доведе до конкуренция между отделните държави”. „Политиците, които вземат решенията на национално ниво, ще търсят конкурентни предимства за своите отрасли, а това ще доведе до нарушаване на равеството на операторите на общия пазар”, обоснова се Медри.