Начало » Новини » Страната
11.12.2017 г.

Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза Световния ден на почвата

Снимка: Селскостопанска академия

Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров” (ИПАЗР) отбеляза своя празник в Световния Ден на почвата на тържествено събрание в Националния музей „Земята и хората“, провел се в края на миналата седмица. Освен института в организирането на мероприятието се включиха Националният музей „Земята и Хората” и Българското почвоведско дружество.

Тази година темата на Световния Ден на почвата е „Грижата за планетата започва от почвата”.

Тържественото събрание беше открито от директора на института проф. д-р Светла Русева. Тя съобщи, че по инициатива на Атлантическия клуб в България в съавторство с “Н. Пушкаров” е изпратено отворено писмо до Европейските институции и Председателството на ЕС по повод деградацията на почвата като отличен пример за необходимостта от глобално мислене и локални действия.

Конкретните предложения от българска страна с свързани с преразглеждане на Тематичната стратегия за почвите в Европа, иницииране на законодателно предложение, задължаващо държавите-членки да идентифицират рисковите зони, да дефинират цели за намаляване на риска и да разработят програми с мерки за преобръщане на процесите на деградация на почвата, а също и за приемане на консолидирана общоевропейска законодателна рамка за опазване на почвите.

Професор Русева изнесе и планарен доклад за глобалното партньорство за почвите през 2017 година. „В началото на миналия месец се проведе третата Международни среща на институциите с почвена информация. В работната програма на срещата бяха обсъдени изпълнението на плана за осъществяване на целите от четвърти стълб на програмата. Беше обсъден и напредъкът при компилирането на глобалната карта на запасите от почвен и органичен въглерод. Към края на октомври базата данни съдържаше близо милион почвени профила за съдържанието на органичен въглерод и обемна плътност на почвата. За първи път глобалната общност на хората, които работят в сферата на почвите, споделиха обобщените данни за този важен ресурс – почвения органичен въглерод“, каза тя.

Председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Васил Николов запозна аудиторията с резултатите от конференцията на високо равнище на Естонското председателство на Съвета на ЕС „Почви за устойчиво производство на храна и екосистемни услуги“. На срещата в Талин е изразена тревога от продължаващата загуба на почвени ресурси, на фона на нарастването на потребностите от храна, свързано с увеличаването на населението на планетата.

Коментирани са въпроси, свързани с дегенерацията на почвата и методите за нейното предотвратяване, рационалното използване на информацията от почвените карти, повишаване на информираността на населението за ролята на почвата и последиците от нейната загуба и др. „Най- вероятно в близка перспектива Общ европейски регламент за почвите няма да има, и регулацията за защита и използване на почвите ще е основно национална политика. В тази връзка ролята на единствения специализиран у нас институт за почвите - ИПАЗР “Н. Пушкаров- в бъдеще ще расте“ – отбеляза Председателят на Академията

Проф. Тотка Трифонова от института „Никола Пушкаров“ изнесе доклад за националните традиции и иновации в системите на земеделието. Тя заяви, че традициите и иновациите вървят ръка за ръка. Нанотехнологиите и в частност наноторовете са част от иновациите в тази област.

Проф. Методи Теохаров, председател на Българското почвоведско дружество представи темата „Почвите, земята и хората – Наша грижа и отговорност“.

На финала на събитието проф. Светла Русева връчи ленти за академична длъжност на ИПАЗР „Н. Пушкаров“ на учените, хабилитирани през 2017г.

Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза Световния ден на почвата
8321
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Анализ за конкурентността на българските стопанства
Смесените стопанства и пчеларите са единствените в България, с висока финансова обезпеченост
Браншовик призовава да се изграждат слънчеви панели над ягоди и малини
Гечев „осветли” пред депутати схема с фотоволтаици за „кражба” на плодородна земя
Институтът по почвознение
Ново издание за здравеопазването на културите
Селскостопанска академия
Учени от „Пушкаров“ споделят опит с еколози от ОАЕ
Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза своя празник в Световния ден на почвата
Международната мрежа на организациите, проучващи почвите, излезе с препоръки към Европейската Комисия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини