Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров” (ИПАЗР) отбеляза своя празник в Световния Ден на почвата на тържествено събрание в Националния музей „Земята и хората“, провел се в края на миналата седмица. Освен института в организирането на мероприятието се включиха Националният музей „Земята и Хората” и Българското почвоведско дружество.
Тази година темата на Световния Ден на почвата е „Грижата за планетата започва от почвата”.
Тържественото събрание беше открито от директора на института проф. д-р Светла Русева. Тя съобщи, че по инициатива на Атлантическия клуб в България в съавторство с “Н. Пушкаров” е изпратено отворено писмо до Европейските институции и Председателството на ЕС по повод деградацията на почвата като отличен пример за необходимостта от глобално мислене и локални действия.
Конкретните предложения от българска страна с свързани с преразглеждане на Тематичната стратегия за почвите в Европа, иницииране на законодателно предложение, задължаващо държавите-членки да идентифицират рисковите зони, да дефинират цели за намаляване на риска и да разработят програми с мерки за преобръщане на процесите на деградация на почвата, а също и за приемане на консолидирана общоевропейска законодателна рамка за опазване на почвите.
Професор Русева изнесе и планарен доклад за глобалното партньорство за почвите през 2017 година. „В началото на миналия месец се проведе третата Международни среща на институциите с почвена информация. В работната програма на срещата бяха обсъдени изпълнението на плана за осъществяване на целите от четвърти стълб на програмата. Беше обсъден и напредъкът при компилирането на глобалната карта на запасите от почвен и органичен въглерод. Към края на октомври базата данни съдържаше близо милион почвени профила за съдържанието на органичен въглерод и обемна плътност на почвата. За първи път глобалната общност на хората, които работят в сферата на почвите, споделиха обобщените данни за този важен ресурс – почвения органичен въглерод“, каза тя.
Председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Васил Николов запозна аудиторията с резултатите от конференцията на високо равнище на Естонското председателство на Съвета на ЕС „Почви за устойчиво производство на храна и екосистемни услуги“. На срещата в Талин е изразена тревога от продължаващата загуба на почвени ресурси, на фона на нарастването на потребностите от храна, свързано с увеличаването на населението на планетата.
Коментирани са въпроси, свързани с дегенерацията на почвата и методите за нейното предотвратяване, рационалното използване на информацията от почвените карти, повишаване на информираността на населението за ролята на почвата и последиците от нейната загуба и др. „Най- вероятно в близка перспектива Общ европейски регламент за почвите няма да има, и регулацията за защита и използване на почвите ще е основно национална политика. В тази връзка ролята на единствения специализиран у нас институт за почвите - ИПАЗР “Н. Пушкаров- в бъдеще ще расте“ – отбеляза Председателят на Академията
Проф. Тотка Трифонова от института „Никола Пушкаров“ изнесе доклад за националните традиции и иновации в системите на земеделието. Тя заяви, че традициите и иновациите вървят ръка за ръка. Нанотехнологиите и в частност наноторовете са част от иновациите в тази област.
Проф. Методи Теохаров, председател на Българското почвоведско дружество представи темата „Почвите, земята и хората – Наша грижа и отговорност“.
На финала на събитието проф. Светла Русева връчи ленти за академична длъжност на ИПАЗР „Н. Пушкаров“ на учените, хабилитирани през 2017г.